10.9 C
İstanbul
Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaGenel Kültür"Seksoloji" (Cinsellik bilimi) nedir, araştırma alanları nelerdir?

“Seksoloji” (Cinsellik bilimi) nedir, araştırma alanları nelerdir?

- Reklam -

Basın ve medyada kullanımına çok az tanıklık ettiğimiz ‘seksoloji’ kelimesinin ne anlama geldiği, hangi alanlardaki araştırmaları kapsadığı kullanıcılar tarafından merak edilen bir sorudur.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Seksoloji nedir?

Seksoloji, insan cinsel çıkarları, davranışları ve işlevi dahil olmak üzere insan cinselliğinin bilimsel çalışmasıdır. Cinsel işlev çalışması aynı zamanda geniş kapsamlı seksoloji teriminin bir parçasıdır ve diğerlerinin yanı sıra anorgazmi, erektil disfonksiyon, vajinismus ve cinsel ağrı gibi cinsel işlev bozukluklarını içerebilir.

- Reklam -
The rise and rise of sexology | Science and nature books | The Guardian

Seksoloji hakkında araştırmalar yapan bir kimseye seksolog adı verilir. Örneğin 10 Şubat 2022’de hayatını kaybeden köşe yazarı Haydar Dümen, Türkiye’de isim yapmış bir seksolog olarak biliniyordu.

Seksologlar biyoloji, tıp, psikoloji, epidemiyoloji, sosyoloji ve kriminoloji gibi çeşitli akademik alanlardan araçlar uygularlar. Çalışma konuları arasında cinsel gelişim (ergenlik), cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, cinsel ilişkiler, cinsel aktiviteler, parafililer ve atipik cinsel ilgi alanları yer almaktadır. Ayrıca, çocuk cinselliği, ergenlik, ergen cinselliği ve yaşlılar arasındaki cinsellik dahil olmak üzere yaşam boyu cinsellik çalışmasını da içerir. Seksoloji ayrıca zihinsel ve/veya fiziksel engelliler arasındaki cinselliği de kapsar. Erektil disfonksiyon ve anorgazmi de dahil olmak üzere cinsel işlev bozuklukları ve bozukluklarının seksolojik çalışması da temel dayanak noktalarıdır.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz