9.5 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaSözlükKireç harcı nedir? Kireç harcı ne anlama gelir? Kireç harcı nasıl yapılır?

Kireç harcı nedir? Kireç harcı ne anlama gelir? Kireç harcı nasıl yapılır?

- Reklam -

Kireç harcı, inşaat ile alakalı bir tabirdir. Genellikle tuğlaları birleştirmekte kullanılan, söndürül­müş kireç, kum ve su karışımıyla yapılır.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Nasıl yapılır?

Bu harç yapıda kul­lanıldıktan sonra suyun fazlası bu­harlaşır ve ilk kuruma meydana gelir. Daha sonra harçtaki kalsi­yum hidroksit, havanın karbon di­oksidi ile birleşerek kalsiyum kar­bonatı Ca C03) haline döner. Bu sırada çıkan bir molekül su, harcı yeniden ıslatır. Bu suyun buhar­laşmasından sonra harç kurur ve sertleşir. Kum tanecikleri ve kargir yapı gereçleri, taş sertliğindeki kalsiyum karbonatı ile birbirlerine bağlanarak tek bir taş kitlesi oluş­turur. Kireç ve çimentonun eşit miktarlarda kullanılmaları duru­munda, çimento kireçten daha kuv­vetli ve süratli olduğu için bu harca çimento harcı demek daha doğ­ru olur.

- Reklam -

Eş Anlamlısı

  • Çimento harcı

Benzer Tabirler

  • Hidrolik kireç harcı

Kireç harcının İngilizce karşılığı nedir?

Kireç harcının İngilizce’deki karşılığı ‘lime mortar’dır. Lime İngilizce’de kireç anlamına gelirken mortar da harç anlamına gelir.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz