11.7 C
İstanbul
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaSözlükHamursuztaşı nedir? Hamursuztaşı ne anlama geliyor, etimolojik kökeni nedir?

Hamursuztaşı nedir? Hamursuztaşı ne anlama geliyor, etimolojik kökeni nedir?

- Reklam -

Hamursuztaşı halk arasında çok fazla bilinen bir kelime değildir. Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde böyle bir madde bulunmuyor. Peki hamursuztaşı sözlükte ne anlama geliyor? Hamursuztaşının etimolojik kökeni nedir?

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Hamursuztaşı Muğla’nın doğusunda bulunan Hamursuz dağındaki ocaklardan çıkarılan billurlaşmış kalker görünümünde, gri beyaz mermere verilen isimdir.

- Reklam -
Hamursuz Dağı’nın 2019 yılında çekilmiş bir görüntüsü

Etimolojik Köken

Hamursuztaşı adını Muğla’daki Hamursuz Dağından almaktadır. Hamursuz Dağı ise adını Muğla’nın en bilindik zatlarından biri olan Hamursuz Dede’den alır. Rivayete göre bir mevlevi tekkesi olan Kurbanzade Tekkesi’nde ekmek yapan bu kişi, yaptığı ekmeğin hamuruna maya katmazmış. Bu sebeple adı ‘Hamursuz Dede’ olarak anılmıştır.

Hamursuz Dede’nin, 1380-1450 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor. Gerçek adı Hamursuz Mustafa veya Mehmet Said olan bu kişi halk arasında ‘veli’ olarak kabul edilen bir Mevlevi dervişidir.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz