17 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaKitapZiya Selçuk - Kırk Kere Söyledim

Ziya Selçuk – Kırk Kere Söyledim

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Kırk Kere Söyledim, Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından kaleme alınan eğitim türündeki bir kitaptır. 232 sayfadan oluşan kitap ilk olarak Kronik Yayınları tarafından Mart 2022’de piyasaya sürülmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra eğitim üzerine harcadığı onlarca yılın tecrübesini kitaplar vasıtasıyla bireylere duyurmaya çalışan Ziya Selçuk, koleksiyonunu günden günde genişletiyor. Selçuk, kitabında çocukla iletişim üzerine öteden beri yapılan yanlışlar hakkında bir farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

- Advertisement -

Kitap kategorimizi ziyaret edin.

Tanıtım Yazısı

“Konuşuyoruz, konuşuyoruz, konuşuyoruz da söylediklerimizin çocukların kulağından içeri ses olarak girip nasıl bir hisse dönüştüğünden pek bahsetmiyoruz. İstedim ki sesin hisse dönüştüğü yerde biraz soluklanalım. ‘Kırk kere söyledim’ gibi artık dilimize pelesenk olmuş dil kalıplarını kullanırken aslında ne demek istediğimizi, çocuğun bunu nasıl duyduğunu, nasıl anlamlandırdığını tartışalım.”
Ziya SELÇUK

Yapma yavrum. Yavrum yapma. Çocuğum yapmasana. Yahu yapma! Yapma dedim ya! Kırk kere söyledim sana yapma şunu diye!
...
Defalarca “Yapma,” dediniz. Çocuğunuz yapmaya devam etti. Sonunda “Kırk kere söyledim sana!” da dediniz. Ama belki de çocuğunuzun bunu yaparken ne demek istediğini hiç düşünmediniz. Oysa sormanız gereken soru şuydu: Kırk kere uyarıldığı hâlde yine aynı şeyi yapmaya devam eden çocuk ne demek ister?
“Çocukla iletişim” deyince nedense çoğunlukla “Biz söyleyeceğiz, anlatacağız, çocuk dinleyecek; biz isteyeceğiz, çocuk yapacak,” kabilinden bir iletişim şeklini anlıyoruz. Çocukla iletişimde yaşadığımız olaylar bir anlamda koca bir ebeveynlik okyanusunun içindeki buzdağına benzer. Unutmayın, bir de buzdağının altı var.
Ben söyledim, o ne anladı?
O söyledi, ben ne anladım?
Benim söylediğim ona ne hissettirdi?
O bu davranışıyla ne anlatmak istedi?
Bana cevap vermediğinde söylemediği şeyler neler?
Söylediğinde üstünü örttüğü şeyler neler?
Yıllarını çocuk gelişimi ve eğitim alanına adamış Dr. Ziya Selçuk’un değerli kaleminden, sık kullandığımız dil kalıplarını ebeveynlik açısından yeni bir çözümlemeye tabi tutacak, çocuğa ve çocukluğa bakış açımızı değiştirecek çok yönlü bir hasbihâl... Kullandığımız kalıplar, deyimler, imalar, vurgular üzerinden aileden başlayıp topluma yayılacak bir dönüşüm çağrısı…

Ziya Selçuk hakkında

1961’de Ankara’da doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nden Eğitimde Psikolojik Hizmetler ve Psikolojik Danışma-Rehberlik alanlarında lisans- yüksek lisans, Hacettepe Üniversitesi’nden doktora derecelerini almıştır.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Milli Eğitim Bakanlığı’nda iki yıl rehber öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra yükseköğretim kurumlarında yirmi üç yıl öğretim üyeliği ve yöneticilik yapmıştır. 2003-2006 arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Çeşitli üniversitelerde mütevelli heyet başkan yardımcılığı ve üyeliği, eğitim siyasetine ilişkin sivil toplum kuruluşlarında başkanlık ve üyelik, TÜBİTAK-SOBAG Yürütme Kurulu üyeliği, Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı, PDR Derneği yöneticiliği, köşe yazarlığı, uluslararası kuruluşlarda proje uzmanlığı gibi görevlerde bulunmuştur.

Bazı yükseköğretim kuruluşlarının kuruluş ve tasarım aşamasında fiilen çalışmıştır. Bunun yanı sıra Türk Zekâ Vakfı yönetim kurulu üyeliği, akademik dergi editörlüğü ve benzeri çok sayıda görevlerde bulunmuştur. Pek çok resmî ve özel okulun modellenmesi ve kuruluşuna liderlik etmiştir. Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, öğrenme, mizaç konularında kitapları ve yüzden fazla makalesi bulunmaktadır.

2018-2021 arasında üç yıl Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapmıştır. Meslek yaşamı boyunca sadece çocuk ve çocukluğu merkeze alan Dr. Selçuk hâlen Önce Öğretmen Vakfı başkanlığını yürütmekte olup araştırma, kitap ve sosyal sorumluluk çalışmalarına devam etmektedir.

Okuma/Satın Alma Seçenekleri

Ziya Selçuk Kırk Kere Söyledim pdf
Ziya Selçuk Kırk Kere Söyledim epub
Ziya Selçuk Kırk Kere Söyledim kindle
Ziya Selçuk Kırk Kere Söyledim ücretsiz pdf
Ziya Selçuk Kırk Kere Söyledim ücretsiz oku

- Advertisement -

İlgili içerikler

İlber Ortaylı kitapları

İlber Ortaylı, Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek. Kronik Kitap, 2023. ISBN:...

Kürk Mantolu Madonna kitabı konusu nedir?

Kürk Mantolu Madonna, kitabının konusu nedir? Bu eseri kim...

Bir Fransız elçinin Çarlık Rusya’sı hakkında kaleme aldığı kitabın Osmanlıca tercümesi

19. yüzyıldan başlayarak başta Fransızca olmak üzere batı dillerinden...

Genel Osmanlı tarihiyle ilgili şimdiye kadar yazılmış en iyi 5 kitap serisi

Cumhuriyet'in erken dönemlerindeki Osmanlı tarihiyle ilgili genel referans kitaplar...

Dave Grohl Hikayeci kitabı! Dave Grohl hakkında bilgi! Dave Grohl Hikayeci oku!

Dave Grohl Hikayeci kitabı hakkında bilgi! Dave Grohl’un, karantina dönemlerinde...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: