Salı, Haziran 18, 2024

Vintage ve Retro Nedir?

Share

- Reklam -

Vintage ve Retro Nedir?

Vintage ve Retro nedir? Bu kavramlar birbiriyle karıştırılıyor. Vintage nedir? Retro nedir? Retro ve vintage arasındaki fark nedir?

Vintage nedir?

Son yıllarda moda, dekorasyon, aksesuar ve çeşitli birçok alanda trend haline gelen vintage akımı, nostaljik anlamda belli bir dönemi, tarihi yansıtan herhangi bir şeyi ifade eder.

- Reklam -

Retro ne demek?

Retro geçmişe dönüş demektir. Özellikle geçmişte yaşanmış olan belirli özelliklerin güncellenerek ortaya yeni bir ürün mamul ve eser olarak çıkarılmasına retro denilmektedir. Retro geçmişe dönüş veya geriye gitme anlamlarında kullanılmaktadır.

Retro ve vintage arasındaki fark ne?

Vintage ve Retro birbine yakın anlamlara sahip olsalar da aralarında önemli farklar vardır. Aralarındaki en önemli fark şudur: Vintage gerçekten eski ürünleri, retro ise eski görünen yeni ürünleri tanımlamak için kullanılır. Örneğin, vintage görünümlü yeni ürünler Retro’dur, vintage olarak adlandırılmaları doğru değildir.

Vintage Dekorasyon Nedir?

Vintage kavramı ev dekorasyonlarında da yer alıyor. Özellikle eskitme, ahşap mobilyalar ve radyolar bu dekorların içerisinde çokça bulunuyor.

- Reklam -

Ev dekorasyonunda oldukça geniş ürünlere sahip olan vintage oymalı dolaplar, aksesuarlar, müzik kutuları, mutfak eşyaları, biblolar, saatler, eski lamba ve vazolar gibi pek çok üründe kullanılmıştır.

Retro giyim tarzı nedir?

Retro giyim tarzının bazı olmazsa olmazları vardır. Örnek verelim: Puantiyeler, yüksek bel pantolonlar, kolej tarzı montlar, pileli ya da piliseli etekler, fötr şapkalar, fırfırlı elbiseler, bir döneme damga vuran askılı erkek pantolonları… Retro giyim tarzının en önemli özelliği ‘abartılı’ olmalarıdır.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler