Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Veba Geceleri (2021)

0 5 üzerinden
- Reklam -

Veba Geceleri, Orhan Pamuk tarafından yazılan ve 2021 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan romana verilen isimdir.

Konu & Kurgu

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı Veba Geceleri, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor. Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

- Reklam -

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kamil, onun aşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır. Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikayesidir Veba Geceleri.

Eleştiriler

Eserle ilgili ilk ciddi eleştiri Ali Şükrü Çoruk tarafından yapıldı. Çoruk, “Veba Geceleri’nde yazar oyun oynamaya daha kitabın teşekkür kısmında başlayıp okuru ikilemde bırakıyor. Bunu yazan postmodern yazar Orhan Pamuk mu, yoksa anlatıcı Mina Mingerli mi? Pamuk, Veba Geceleri’ni kendisi okumak için yazmış galiba. İyi yazar yaptığı ironinin okurda farkındalık oluşturmasını, geniş kesimler tarafından onaylanmasını arzular. Teknik ve içerik bakımından “merhaba poğaçacı” bundan daha başarılı bir ironi bence.” yorumunda bulundu. [1]

  • ISBN-13: 9789750849282
  • ISBN-10: 9750849280
  • Yazar: Orhan Pamuk
  • Cilt: Karton Kapaklı Kitap
  • Yayıncı: Yapi Kredi Yayinlari
  • Yayın Tarihi: Ocak 2021

Kitaplar hakkında daha fazla madde okuyun

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!