Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Üsküdar’da CHP oyları yaklaşık yüzde 5 artarken AKP oyları en az yüzde 16 düştü

0 5 üzerinden
- Reklam -

2024 Seçimleri sonrası Muhafazakarların ağırlıklı olarak yaşadığı Üsküdar’da, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Sinem Dedetaş’in seçim zaferinin nasıl kazanıldığı sorularını gündeme getiriyor. Peki seçimlerde tam olarak neler yaşandı ve nasıl analiz edilebilir?

Üsküdar Belediyesi, İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ve tarihi boyunca çeşitli dönemlerde önemli bir kültürel ve idari merkez olmuş bir ilçedir.

- Reklam -

Muhafazakar insanların ağırlıklı yaşadığı ilçede, seçimlerden sürpriz bir sonuçla Cumhuriyet Halk Partisi adayı Sinem Dedetaş zaferle çıktı.

Sinem Dedetaş seçmenlerden 157 bin 605 oy alarak %49.90 oy oranı elde etti ve en yakın rakibi Hilmi Türkmen’e (Adalet ve Kalkınma Partisi) en az 6 puan fark attı.

Uzun yıllardır Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilen Üsküdar’da seçmenlerin bu tercihinin sonuçları sorgulanıyor.

CHP’nin Üsküdar’daki oylarında artış

CHPSinem Dedetaş157.605150.2484,90%7.357
AKPHilmi Türkmen133.814159.630-16,17%-25.816

Cumhuriyet Halk Partisi, Üsküdar’da bir önceki seçimlere kıyasla en az 7 bin oy daha fazla aldı. Bu artış yaklaşık yüzde 5’e yakın bir orana tekabül ediyor.

Bir önceki seçimlerde AKP, CHP’den yüzde 3 daha fazla oy almış ve Hilmi Türkmen seçimlerden galibiyetle ayrılmıştı.

Ancak 2024 Seçimleri’nde AKP, Üsküdar’da yüzde -16,17 daha az oy aldı. Bu oy değişimi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yaklaşık 25 bin seçmen kaybettiğini gösteriyor.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!