Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Tokyo Olimpiyatlarına günler kala ilk vaka kaydedildi

0 5 üzerinden
- Reklam -

Organizatörler, Tokyo Olimpiyatları’nın Olimpiyat Köyü’ndeki ilk COVID-19 vakasını oyunların başlamasından altı gün önce kaydettiğini söyledi.

Aljazeera’da yer alan habere göre, Tokyo 2020 CEO’su Toshiro Muto Cumartesi günü, Oyunların organizasyonuna katılan yurtdışından bir ziyaretçinin testinin pozitif çıktığını doğruladı. Mahremiyet endişelerini öne sürerek kişinin uyruğunu açıklamadı.

- Reklam -

Tokyo organizasyon komitesi sözcüsü Masa Takaya, düzenlediği basın toplantısında köydeki ilk vakanın tarama testi sırasında bildirildiğini söyledi.

Söz konusu şahıs, binlerce sporcu ve görevlinin ikamet edeceği köyden uzaklaştırıldı. Organizatörler, köyde koronavirüs enfeksiyonlarını önlemek için sıkı önlemler aldı.

Takaya, “Şu anda bu kişi bir otele kapatılmış durumda” dedi.

Tokyo 2020 Oyunlarının baş organizatörü Seiko Hashimoto şunları ekledi: “Herhangi bir COVID salgınını önlemek için her şeyi yapıyoruz. Sonunda bir salgınla karşılaşırsak, yanıt vermek için bir planımız olduğundan emin olacağız.”

Tokyo’dan bildiren Al Jazeera muhabiri Fadi Salameh, yerel makamların ve organizatörlerinin etkinliğin güvenli bir ortamda yapılacağına dair güvencelerine rağmen, haberlerin Japon halkı arasında endişe yarattığını söyledi.

Japon Halkı Endişeli

Japonya’daki insanlar, yeni koronavirüs enfeksiyonlarında bir canlanmanın yaşanması ihtimali nedeniyle Olimpiyatlar’a ılımlı bakıyorlar. Bu nedenle Japonya’nın zaten gerilmiş sağlık sistemine daha fazla yük bindirebileceğinden endişe duyuyorlar.

Salameh, “Burası kapalı bir köy ve neler olup bittiğini anlamak çok zor” diyen Salameh, yaklaşık 18 bin kişinin orada kalmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

8 Ağustos’a kadar devam edecek olan Olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz’da açılması planlanıyor. Olimpiyat Oyunları sona erdiğinde Paralimpik Oyunlar’a geçilecek.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!