Tarihte Türk adının geçtiği en eski 6 eser

Yayınlandığı tarih:

- Reklam -

Türkler dünya tarihinin en eski uluslarından biridir. Günümüzde 7 bağımsız Türk devleti ve 15 yarı-bağımsız Türk devleti bu kadim kültürel mirası paylaşır.

Türk adının geçtiği eserlere 5. yüzyılın ilk yarısına kadar uzanır. Araştırmacılar Türk adının 6. yüzyılın ortalarında yaygınlaşmaya başladığını belirtir. Çünkü 6. yüzyılda Orta ve İç Asya’da Göktürk Kağanlığı kuruldu ve Türkler komşularıyla etkileşime girmeye başladı.

İlk olarak Güney Sibirya’da tarih sahnesine çıkan Türkler zamanla çoğaldılar ve çeşitli boylara ayrıldılar. Çoğunlukla kuraklık yüzünden doğuya, batıya ve güneye göç ettiler. Türk adı 5. yüzyıldan başlayarak yabancı kaynaklarda anıldı. En yakın komşuları olan Perslilerin (o dönemde Sasaniler) Türklerden bahseden ilk topluluk olması şaşırtıcı değildir. Yine Türklerin güneydeki komşuları olan Çinliler Türklerden bahseden ilk topluluklar arasındadır.

06-Tonyukuk Yazıtları

Tonyukuk Yazıtları ya da uluslararası literatürdeki adıyla Bain Tsokto Yazıtları, Orhun Irmağı vadisinde 8. yüzyılda yazılıp dikilmiş olan Göktürk Yazıtlarından birisidir. Tonyukuk Yazıtı, 720-725 senelerinde Tonyukuk’un (646-726) kendisi tarafından dikilmiştir.

İlteriş Kağan yazıtı

05-İlteriş Kağan yazıtı

Yakın dönemde Türk tarihindeki en önemli keşif Ağustos 2022’de yapıldı. Uluslararası Türk Akademisi ile Moğol Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde yürütülen bilimsel kazı çalışmaları sonucunda Göktürk Devleti’nin hükümdarları Bilge Kağan ve Kül Tigin’in babası İlteriş Kağan’ın külliyesi ile yazıtı keşfedildi. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Böylece en eski Türkçe yazıt 692 yılına tarihlendi.

04-En-Nâbiğa ez-Zubyânî (603)

En-Nâbiğa ez-Zubyânî cahiliye devrinde yaşamış Arap bir şairdir. 603 yılına tarihlenen eserinde Türklerden ‘Etrak’ (Arapça çoğul) kelimesiyle söz ederek bu alandaki ilk müellifler arasında yerini almıştır.

03-Bizans kaynakları (582)

Bizanslı şair ve tarihçi Agathias Scholasticus (536-582) Türklerden bahseden ilk yazarlar arasındadır. Agathas‘ın bilgi verdiği Türk boyları arasında Hunlar, Avarlar, Onogurlar, Sabirler, Eftalitler, Kutrigurlar ve Utigurlar bulunmaktadır.

02-Çin kaynakları (542)

Türk adının geçtiği ilk Çince metin
Türk adının geçtiği ilk Çince metin

“Zhou Tarihi”, Türkler hakkında bilgiler sunan ilk kaynak olması açısından önemlidir. Zhou-shu isminde Çinli bir generalin biyografisini anlatan eserde Türklerle ilgili açıklamalar mevcuttur. Kitabın 50. bölümünde “Türkler” başlığı altında verilen kısımda Türklerin menşei hakkında rivayetler, Türklerin gelenekleri, ilk Türk Kağanlığının kurulması ve Çin ile münasebetleri, ilk kağanları hakkında bilgiler verilmiştir. Ahmet Taşağıl’a göre tarihteki en eski Türk yazısı bu eserde yer almaktadır. Eserde Türklerin seferleri ve Çinlilerin farklı tuzaklar kurarak Türkleri nasıl engellediği anlatılmaktadır.

01-İran kaynakları (420)

420 tarihli bir Pers metni Türk adının geçtiği en eski metinlerden biridir. Türk adı bu dönemde ilk defa 420-515 tarihlerinde Altaylı konargöçer kavimleri için söylenmiştir.

- Advertisement -

Ansiklopedika Topluluğu'ndan
Duyurular

🛈 70+ içerik sağlayıcı ve yazar Ansiklopedika'da içerik geliştiriyor. Üye olun ve siz de içeriklerinizi ücretsiz bir şekilde başkalarıyla paylaşın.

🔗 Sponsorlarımız Advanced Dynamics Teknoloji, Advanced Dynamics GmbH, Susannas Brautmode, Fliesen-Areal ve Gülhan Sözlük'e teşekkürlerimizi sunarız.
Abonelik formu (#1)
ARTN
ARTN
Ansiklopedika was founded in 2021, inspired by Kaşgarlı Mahmud's work Dîvânu Lugâti't-Türk. Registered users can create and post content for free.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal paylaşım düğmeleri

Güncel İçerikler

Başka İçerikler
Aynı Yazardan

Galatasaray – Trabzonspor TOD TV canlı maç izle!

Galatasaray ve Trabzonspor Süper Lig'in 23. haftasında karşı karşıya...

Macbook ve iPad cihazlar harici monitöre nasıl bağlanır? Bir USB-C Hub satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Standart Macbook ve iPad cihazların USB portları olmaması nedeniyle...

Almanya işlemci fiyatları 2023 (EUR-TRY cinsinden)

Bilgisayar bileşenleri internette en çok araştırılan ürünlerin başında geliyor....

Şahmaran dizisi oyuncuları, karakterleri & yaşları

Serenay SarıkayaŞahsu rolünde30 yaşındaBurak DenizMaran rolünde31 yaşındaMustafa UğurluDavut rolünde67...