Salı, Haziran 18, 2024

Sunay Karamık kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Sunay Karamık mesleği & yaşı

Share

- Reklam -

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni cumhurbaşkanını, hem de 28. dönem milletvekillerini seçecek. Peki Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Adana milletvekili adayı gösterilen Sunay Karamık kimdir?

2018 Türkiye Genel Seçimleri’nde Ak Parti Adana’da %37,4 oy oranı ile seçimleri ikinci sırada tamamlamıştı. Bu sonuç, önceki seçimlere göre bir miktar düşüş göstermiştir. 2015 genel seçimlerinde Ak Parti, Adana’da %44,8 oy oranıyla birinci parti olmuştu. Ancak 2018 seçimlerinde %37,4 oy oranıyla ikinci parti konumunda kalmış ve 5 milletvekili çıkarmıştır. (Abdullah Doğru, Ahmet Zenbilci, Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı)

- Reklam -

Bu sonuçlar, Ak Parti’nin Adana’da bazı seçmenlerin desteğini kaybettiğini göstermektedir. Bu kayıp, özellikle kentteki ekonomik sorunlar, işsizlik ve güvenlik problemleri nedeniyle yaşanmış olabilir.

Ancak yine de, %37,4 oy oranı Ak Parti’nin Adana’daki seçmen desteğinin hala önemli bir bölümünü elinde tuttuğunu göstermektedir. Ayrıca, Adana’da diğer partilerin oy oranlarına baktığımızda, Ak Parti’nin hala güçlü bir rakip olduğunu söylemek mümkündür.

Sunay Karamık kimdir?

Sunay Karamık Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından 2023 Türkiye genel seçimlerinde aday gösterilmiş isimlerden biridir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.

- Reklam -

Nisan 2023’te AKP tarafından açıklanan Adana milletvekili aday listesinde 3. sırada yer almıştır. Mesleğinin yöneticilik olduğu ifade edilmiştir. Sunay Karamık ayrıca Ak Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Adana için açıklanan milletvekili aday listesinde Sunay Karamık ile birlikte toplamda 30 isim yer alıyor.

AKP Adana milletvekili adayları

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler