Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

“Saraçhane” ne demek? TDK’ya göre ne anlama geliyor?

0 5 üzerinden
- Reklam -

İstanbul’da bir semt adı olan “Saraçhane” kelimesinin ne demek olduğu, Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre hangi anlama geldiği kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

TDK’ya göre “saraçhane” kelimesi at takımları, araba koşumları, meşinden eşya yapılan ve satılan yer anlamına geliyor. Saraçhane kelimesi Arapça’daki serrac (سراج) ve Farsça’daki hane (خانه) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

- Reklam -

Saraçhane veya Saraçhanebaşı, İstanbul’da, merkezi Atatürk Bulvarı ile Şehzadebaşı Caddesi’nin kesiştiği nokta olan; Bozdoğan Kemeri’nin çevresinde ve kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda Zeyrek ve Aksaray, doğu-batı doğrultusunda ise Şehzadebaşı ile Kıztaşı arasında kalan semte verilen isimdir.

Osmanlıca yazılışı

Saraçhane kelimesi Osmanlıca’da (سراج خانه) şeklinde yazılır. Arapça’da ç harfi bulunmaz, ancak Türkçe’nin fonetiği kelimenin ç olarak okunmasına yol açar.

İlgili Dış Bağlantılar

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!