Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Şanyu: Orta Asya’da bir hükümdarlık unvanı

0 5 üzerinden

İçindekiler

- Reklam -

Şanyu, şan-yü, veya şan-yu (Çince: 善于) Çince’de cennetin büyük oğlu (撐犁孤塗單于) anlamına gelen bir hükümdarlık ünvanıdır. Orta Asya’da hüküm süren göçebe topluluklar arasında 8 asır boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Beşinci yüzyıldan sonra Türklerde şanyu ünvanı zamanla yerini kağan ve hakan ünvanlarına bırakmıştır.

Şan-yü ünvanı Çin’de hüküm süren Qin (MÖ. 221-206) ve Han (MÖ. 206-220) hanedanlarının yanı sıra Hun ve Göktürk hükümdarları tarafından da kullanılmıştır. Daha sonra Çinliler tarafından nadiren Göktürk liderlerine şanyu ünvanıyla atıfta bulunuldu.

- Reklam -

Etimoloji

111 yılında tamamlanan Han Kitabı’nda cennet (天), oğul (子) ve harika (孤塗) kelimeleri Şengli Gutu Şanyu (cennetin büyük oğlu) ünvanına karşılık olarak gösterilmiş ve kısaltılarak şanyu şeklinde kullanılmıştır. Çin şanyusu, Hun şanyusu, Göktürk şanyusu gibi ifadeler belirli bir coğrafi bölgenin hükümdarını tanımlamak için kullanılır. Mete Han’ın kendisi de dahil olmak üzere babası Teoman (Tuman) kendilerini Şanyu olarak tanımlıyordu. (Örneğin Şanyu Tuman)

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!