9.5 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaÖzellikli MakaleŞanyu: Orta Asya'da bir hükümdarlık unvanı

Şanyu: Orta Asya’da bir hükümdarlık unvanı

- Reklam -

Şanyu, şan-yü, veya şan-yu (Çince: 善于) Çince’de cennetin büyük oğlu (撐犁孤塗單于) anlamına gelen bir hükümdarlık ünvanıdır. Orta Asya’da hüküm süren göçebe topluluklar arasında 8 asır boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Beşinci yüzyıldan sonra Türklerde şanyu ünvanı zamanla yerini kağan ve hakan ünvanlarına bırakmıştır.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Şan-yü ünvanı Çin’de hüküm süren Qin (MÖ. 221-206) ve Han (MÖ. 206-220) hanedanlarının yanı sıra Hun ve Göktürk hükümdarları tarafından da kullanılmıştır. Daha sonra Çinliler tarafından nadiren Göktürk liderlerine şanyu ünvanıyla atıfta bulunuldu.

- Reklam -

Etimoloji

111 yılında tamamlanan Han Kitabı’nda cennet (天), oğul (子) ve harika (孤塗) kelimeleri Şengli Gutu Şanyu (cennetin büyük oğlu) ünvanına karşılık olarak gösterilmiş ve kısaltılarak şanyu şeklinde kullanılmıştır. Çin şanyusu, Hun şanyusu, Göktürk şanyusu gibi ifadeler belirli bir coğrafi bölgenin hükümdarını tanımlamak için kullanılır. Mete Han’ın kendisi de dahil olmak üzere babası Teoman (Tuman) kendilerini Şanyu olarak tanımlıyordu. (Örneğin Şanyu Tuman)

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz