9.6 C
İstanbul
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGenel KültürŞanlıurfalı ünlü siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar ve sporcular kimler?

Şanlıurfalı ünlü siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar ve sporcular kimler?

- Reklam -

2 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 8. ili olan Şanlıurfa, şimdiye kadar pek çok ünlü ismi sahneye çıkardı. Şanlıurfa şehrinin ünlü siyasetçilerini, gazetecilerini, sanatçılarını ve sporcularını sizin için derledik.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Ahmet Eşref Fakıbaba

Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı. 16 Aralık 1951’de Şanlıurfa Birecik’te doğdu. Baba adı Ali, anne adı Rızkiye’dir. Genel Cerrahi Uzmanı; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde ihtisas yaptı. Amerika’da Texas Eyaleti Arlington Hastanesi’nde gözlemci olarak bulundu. Iğdır ve Birecik Devlet hastaneleri ile Şanlıurfa SSK Hastanesi’nde Başhekimlik yaptı. 2 dönem Şanlıurfa Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. 25 ve 26. dönemlerde Şanlıurfa milletvekili olarak Meclise girdi. 65. Hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirildi.

- Reklam -

Nureddin Nebati

Hazine ve Maliye Bakanı. 1964 yılında Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. Lisansını İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nde, yüksek lisansını aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler bölümünde, doktorasını ise Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde tamamladı.

İbrahim Berkan Aydilek

İbrahim Berkan Aydilek, bilgisayar mühendisi. Harran Üniversitesi’nde dersler vermektedir. Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ sıralamasında yüzde 2’ye girdi.

Ahmet Akay

Ak Parti milletvekili. 1959 yılında Şanlıurfa Akçakale’de doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. 12 yıl boyuncu öğretmenlik ve okul müdürlüğü görevlerinde bulundu.1994 yılında halkın isteğiyle, çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden istifa ederek Anavatan Partisi’nden Akçakale Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 1994 yılında Akçakale Belediye Başkanı seçilen AKAY, 1999 Yerel Seçimlerinde II. Dönem Anavatan Partisi’nden, 2004 yılında ise AK Parti’den III. Dönem Akçakale Belediye Başkanı seçilerek, 15 yıl boyunca Akçakale’de belediye başkanlığı yapmıştır. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde AK Parti’den Şanlıurfa Milletvekili olarak seçilmiştir.

- Ansiklopedika Topluluğu'ndan -

Ansiklopedika Images yayında!

Telif hakkı bulunmayan yüzlerce ücretsiz ve yüksek kaliteli görseli keşfedin.

Görsel kütüphanesi

Ahmet Mithat Kılıçoğlu

Hukuk profesörü, öğretim üyesi. 1948 yılında Şanlıurfa’da doğdu. 1967-1971 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki hukuk lisans eğitimini tamamlayıp mezun oldu. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk asistanı olarak göreve başladı. 1976 yılında doktora tezini vererek hukuk doktoru unvanını aldı. 1976-1979 yıllarında İsviçre Hükumetinin bir bursunu kazanarak Bern Hukuk Fakültesi’nde doçentlik çalışmalarını tamamladı. 1982 yılında doçent, 1988 yılında ise profesör oldu. İyi derecede Almanca bilen Kılıçoğlu, halen Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.  

İbrahim Halil Yıldız

Milletvekili, avukat. Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi. 11 Eylül 1976’da Şanlıurfa Suruç’ta doğdu. Baba adı Osman, anne adı Cemile’dir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Adalet Komisyonu Üyesidir. Çok iyi düzeyde Kürtçe ve iyi düzeyde İngilizce bilen Yıldız, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Mehmet Kasım Gülpınar

Milletvekili. Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi. 20 Eylül 1969 Şanlıurfa Siverek’te doğdu. Babasının adı, Eyyüp Cenap, annesinin adı Asuman’dır. Kamu Görevlisi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. TÖMER’de öğretmenlik yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İGEME’de Mütercim olarak çalıştı. Özel bir TV kanalında Diplomasi Muhabirliği yaptı.

Hasan Kaytan

1982 doğumlu iş insanı. 2008 yılında Hassan Elektrik A.Ş. şirketini kurdu. Hassan Elektrik A.Ş. ve Babosan Pano A.Ş. şirketlerinin sahibi. 2015 yılında TOBB tarafından 368 büyüme ile “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” listesine girerek ödül aldı.

Bekir Coşkun

Bekir Coşkun, 1945 doğumlu Türk gazeteci, yazar ve önde gelen Türk gazetesi Cumhuriyet’in köşe yazarıydı. Hürriyet gazetesinde, gazetenin genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök tarafından tartışmalı bir şekilde görevden alınmadan önce birlikte çalıştığı Emin Çölaşan’ın iyi bir arkadaşıydı. 18 Ekim 2020’de hayatını kaybetti.

Abdulsamet Çevik

2001 doğumlu sporcu. İspanya’da düzenlenen 65 ülkeden 1800 sporcunun katıldığı IFBB-Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Dünya Şampiyonası’nda birinci oldu.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz