Salı, Temmuz 16, 2024

Sam Altman, OpenAI’ın yapısını değiştirmeyi düşünüyor

Share

- Reklam -

The Information’ın haberine göre OpenAI CEO’su Sam Altman, bazı hissedarlara şirketin yönetim yapısını kâr amacı güden bir şirkete dönüştürmeyi düşündüklerini söyledi.

Bir senaryoya göre Altman, yönetim kurulunun rakipleri Anthropic ve xAI gibi bir kâr amacı güden fayda şirketi (benefit corporation) modelini değerlendirdiğini belirtti.

- Reklam -

Yeniden Yapılandırma Tartışmaları Sürüyor

Yeniden yapılandırma tartışmalarının hala belirsiz olduğunu ve Altman ile diğer yöneticilerin nihayetinde farklı bir yaklaşım benimseyebileceklerini belirtti. Reuters’ın bu rapor hakkında sorularına yanıt olarak OpenAI, “Herkesin yararına yapay zeka geliştirmeye odaklanmış durumdayız. Kâr amacı gütmeyen kuruluşumuz, misyonumuzun merkezinde yer almaya devam edecek ve varlığını sürdürecektir.” dedi.

Yönetim Yapısında Olası Değişiklikler

Altman’ın açıklamaları, şirketin mevcut kâr amacı gütmeyen yönetim yapısının dışına çıkabileceğine dair ipuçları veriyor. Bu değişiklik, OpenAI’nin faaliyetlerinde ve stratejisinde önemli etkiler yaratabilir. Rakip şirketlerin izlediği benzer modeller, OpenAI’nin gelecekteki yönelimleri hakkında ipuçları sunuyor.

Şirket son olarak en güncel yapay zeka modeli olan GPT-4o‘yu geçtiğimiz Mayıs ayında piyasaya sürmüştü.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler