12.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaEğlenceDiziRussian Doll 1. sezon incelemesi

Russian Doll 1. sezon incelemesi

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Russian Doll, 1 Şubat 2019 tarihinde Netflix’te yayınlanmaya başlayan bir komedi-dram dizisidir. Dizinin başrollerinde, Orange Is The New Black serisi ile tanıdığımız Natasha Lyonne, Charlie Barnett ve Greta Lee gibi isimler yer alıyor. Yayınlandığı ilk günden itibaren Netflix Türkiye’de en çok izlenenler listesine giren ve uzun bir süre listeden düşmeyen bu seri, ilk sezonun bitmesinden sonra ikinci sezonun gelmesini dört gözle bekleyen bir izleyici kitlesi bırakmıştı ardında. Peki dizinin bu kadar merak edilmesine neden olan konusu neydi? İşte Russian Doll’un 1. sezon konusu.

Russian Doll (TV Series 2019– ) - IMDb
Russian Doll kapak görsel

Russian Doll’un 1. Sezon Konusu

Dizi, ana karakterimiz olan Nadia Vulvokov’u (Natasha Lyonne) bizlere tanıtarak başlıyor. Nadia 36 yaşında, Yahudi köklere sahip, büyükannesini ve dedesini soykırımda kaybetmiş bir oyun tasarımcısıdır. Annesi ile geçmiş ilişkileri sorunlu olduğundan dolayı vaftiz annesi tarafından büyütülmüştür. Kendine özgü bir giyim tarzı ve nispeten küçük denilebilecek bir hayatı vardır. New York şehrinde sürdürdüğü hayatını evinde beslediği Yulaf adındaki kedisi ile paylaşmaktadır. Dizinin henüz başında tanıştırıldığımız karakterlerle Nadia’nın çevresine kısmen de olsa hakim olabiliyoruz.

- Advertisement -

Dizinin ilk bölümünde dizinin adının neden Russian Doll olduğunu ve asıl olay örgüsünün ne olduğunu anlamaya başlıyoruz. Bir arkadaşının kendisi için verdiği doğum günü partisine katılan Nadia, o günün akşamında tekrar tekrar öldüğünü ve aynı günü belirli bir andan itibaren tekrar yaşadığını fark ediyor. Yani Nadia bir günün zaman döngüsüne sıkışıp kalmış durumdadır ve ölüm şekilleri farklı olsa da bir türlü bu döngüden kurtulamamaktadır. Aynı matruşka bebekleri gibi her ölümünün içinden yine kendisi çıkmaktadır. Ancak öte taraftan bu döngüde olduğunun sadece kendisi farkındadır. Diğer insanlar geçen seferlerde olduğu gibi aynı tepkileri vermektedir ve aynı söylemlerde bulunmaktadır. Hatta arkadaşları Nadia’nın bir döngünün içindeymiş gibi davranmasını garip karşılarlar.

Dizi bu döngü içerisinde Nadia’nın yaşadıklarını bir komedi unsuru haline getiriyor ve izleyicisini yer yer gülümsetmeyi başarıyor. Nadia bu döngüyü deneyimleyen tek insan olduğunu düşünmesine karşın henüz sezonun başlarında yalnız olmadığını anlıyor ve hikaye iki karakter için akmaya devam ediyor.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Russian Doll Ödülleri

Russian Doll içlerinde Amy Poehler, Natasha Lyonne ve Alice Ju gibi isimlerin bulunduğu oldukça kalabalık bir yazar kadrosuna sahip. Dizinin yazarlarından her biri farklı bölümlerin hikayelerini yazıyor  ya da yönetiyor. O yüzden dizinin akışında bir tekdüzelikten bahsedemeyiz.

Dizi genel olarak yarattığı bu farklılığın karşılığını alıyor gibi görünüyor. Serinin Primetime Emmy Ödülleri başta olmak üzere toplam 48 adaylığı bulunuyor. 48 adaylığın 3’ünden ise dizi büyük ödülle dönmüş.  Dizinin oyunculuklardan ve yazar ekibinin başarısından başka öne çıkan bir diğer yanı ise kostüm seçimleri ve mekan tasarımları. Bu iki alanda da birçok adaylığı bulunan Russian Doll, merakla beklenen ikinci sezonunda da bu başarısını sürdürecek gibi görünüyor.

- Advertisement -

İlgili içerikler

Kan pıhtılaşması nedir? Aşamaları ve nedenleri nelerdir?

Kan pıhtılaşması, vücudumuzdaki kanın sıvı halinden katı bir yapıya...

Biyoyakıt geleceğin enerji kaynağı mı?

Günümüzde enerji kaynakları arasında en yaygın kullanılan fosil yakıtlar,...

Yapay zeka destekli metin seslendirebileceğiniz 3 araç

Metin seslendirme, son yıllarda birçok farklı sektörde kullanılmakta ve...

The Mandalorian dizi incelemesi

The Mandalorian, Disney+ platformunda yayınlanan bir Star Wars dizisidir....

Star Wars: Andor dizi incelemesi

Star Wars hayranları uzun süredir bekledikleri Andor dizisiyle nihayet...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: