11.8 C
Londra
Çarşamba, Mart 22, 2023
Ana SayfaDiziRussian Doll 1. sezon incelemesi

Russian Doll 1. sezon incelemesi

Yayın tarihi:

- Advertisement -

Russian Doll, 1 Şubat 2019 tarihinde Netflix’te yayınlanmaya başlayan bir komedi-dram dizisidir. Dizinin başrollerinde, Orange Is The New Black serisi ile tanıdığımız Natasha Lyonne, Charlie Barnett ve Greta Lee gibi isimler yer alıyor. Yayınlandığı ilk günden itibaren Netflix Türkiye’de en çok izlenenler listesine giren ve uzun bir süre listeden düşmeyen bu seri, ilk sezonun bitmesinden sonra ikinci sezonun gelmesini dört gözle bekleyen bir izleyici kitlesi bırakmıştı ardında. Peki dizinin bu kadar merak edilmesine neden olan konusu neydi? İşte Russian Doll’un 1. sezon konusu.

Russian Doll (TV Series 2019– ) - IMDb
Russian Doll kapak görsel

Russian Doll’un 1. Sezon Konusu

Dizi, ana karakterimiz olan Nadia Vulvokov’u (Natasha Lyonne) bizlere tanıtarak başlıyor. Nadia 36 yaşında, Yahudi köklere sahip, büyükannesini ve dedesini soykırımda kaybetmiş bir oyun tasarımcısıdır. Annesi ile geçmiş ilişkileri sorunlu olduğundan dolayı vaftiz annesi tarafından büyütülmüştür. Kendine özgü bir giyim tarzı ve nispeten küçük denilebilecek bir hayatı vardır. New York şehrinde sürdürdüğü hayatını evinde beslediği Yulaf adındaki kedisi ile paylaşmaktadır. Dizinin henüz başında tanıştırıldığımız karakterlerle Nadia’nın çevresine kısmen de olsa hakim olabiliyoruz.

Dizinin ilk bölümünde dizinin adının neden Russian Doll olduğunu ve asıl olay örgüsünün ne olduğunu anlamaya başlıyoruz. Bir arkadaşının kendisi için verdiği doğum günü partisine katılan Nadia, o günün akşamında tekrar tekrar öldüğünü ve aynı günü belirli bir andan itibaren tekrar yaşadığını fark ediyor. Yani Nadia bir günün zaman döngüsüne sıkışıp kalmış durumdadır ve ölüm şekilleri farklı olsa da bir türlü bu döngüden kurtulamamaktadır. Aynı matruşka bebekleri gibi her ölümünün içinden yine kendisi çıkmaktadır. Ancak öte taraftan bu döngüde olduğunun sadece kendisi farkındadır. Diğer insanlar geçen seferlerde olduğu gibi aynı tepkileri vermektedir ve aynı söylemlerde bulunmaktadır. Hatta arkadaşları Nadia’nın bir döngünün içindeymiş gibi davranmasını garip karşılarlar.

Dizi bu döngü içerisinde Nadia’nın yaşadıklarını bir komedi unsuru haline getiriyor ve izleyicisini yer yer gülümsetmeyi başarıyor. Nadia bu döngüyü deneyimleyen tek insan olduğunu düşünmesine karşın henüz sezonun başlarında yalnız olmadığını anlıyor ve hikaye iki karakter için akmaya devam ediyor.

Russian Doll Ödülleri

Russian Doll içlerinde Amy Poehler, Natasha Lyonne ve Alice Ju gibi isimlerin bulunduğu oldukça kalabalık bir yazar kadrosuna sahip. Dizinin yazarlarından her biri farklı bölümlerin hikayelerini yazıyor  ya da yönetiyor. O yüzden dizinin akışında bir tekdüzelikten bahsedemeyiz.

Dizi genel olarak yarattığı bu farklılığın karşılığını alıyor gibi görünüyor. Serinin Primetime Emmy Ödülleri başta olmak üzere toplam 48 adaylığı bulunuyor. 48 adaylığın 3’ünden ise dizi büyük ödülle dönmüş.  Dizinin oyunculuklardan ve yazar ekibinin başarısından başka öne çıkan bir diğer yanı ise kostüm seçimleri ve mekan tasarımları. Bu iki alanda da birçok adaylığı bulunan Russian Doll, merakla beklenen ikinci sezonunda da bu başarısını sürdürecek gibi görünüyor.

İlgili hikayeler

Silicon Valley Stunned by the Fulminant Slashed Investments

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Next Wave of Superheroes Has Arrived with Astonishing Speed

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

Watch Awesome Kate Halle Go Full Wiming Pro in the Bahamas

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Weirdest Places Ashes Have Been Scattered in New Zeeland

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Car Insurance Catch that can Double Your Cover in Two Months

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

Abone ol

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Son bloglar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz