15.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaCoğrafyaPo Nehri nerede, uzunluğu ne kadar?

Po Nehri nerede, uzunluğu ne kadar?

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Po Nehri, İtalya’nın kuzeyinde yer alan en uzun nehridir. Nehrin kaynağı, Cottian Alpleri’nde Pian del Re’de yer almaktadır ve İtalya’nın batısındaki Liguria Denizi’ne doğru akar. Po Nehri, ülkenin en önemli akarsularından biri olarak kabul edilir ve İtalya’nın en büyük ovası olan Po Ovası’nın sulama ve ulaşımını sağlar. Aynı zamanda, nehri çevreleyen alanlar, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile bilinmektedir. Bu yazıda, Po Nehri’nin özellikleri, tarihi ve önemi hakkında daha ayrıntılı bilgi edineceğiz.

Havza ülkeleriİtalya, İsviçre
Uzunluk652 km
Kaynak rakımı2022 m
Havza alanı71,000 km²

Po Nehri nerede?

İtalya’nın birinci, Avrupa’nın da sayılı büyük nehri. 652 km uzunluğundadır. Kolları ile birlikte sahip olduğu su toplama alanı, İsviçre’nin bir kısmını da içine alan 71,000 km²lik bir havzadır. Po’nun en mühim kolları Batı Alplerinde Mont Blanc ve Monviso Dağları eteklerinden doğanlarıdır. Bunlardan sonra nehir Po Ovasında kuzeyden gelen Casale, Ticino, Mincio, Adda, Oglio; güneyden gelen Tonaro, Trebbia, Secchina, Panaro gibi ırmaklarla birleşerek ovayı batı-doğu doğrultusunda boydan boya kestikten sonra, Venedik’in 60 km kadar güneyindeki Mesola’da Adriyatik Denizine ulaşır. Nehrin ağzından Piacenza ve Cremona şehirlerine kadar olan 260 km’lik kısım ulaşıma elverişlidir.

- Advertisement -

Fransız sınırı yakınlarında doğduğu yerde delice akmaya başlayan Po, ovaya gelene kadar hızını gittikçe arttırır. Ancak ovada sakin bir nehir halindedir. Ortalama debisi 3750 m³/sn’dir. Delta halinde denize döküldüğü yerde birçok küçük kıyı set gölü teşekkül etmiştir.

Irmağın kolları ile birlikte suladığı Po Ovası, İtalya ekonomisine mühim destek sağlamaktadır. Lombardiya, Emilia-Romagna, Piemonte, Veneto eyaletlerinin sınırları dahilinde 46.000 km² lik bir alanı kaplayan ovada hayvancılık, tahıl, yem, endüstri bitkileri, meyve, sebze yetiştiriciliği çok gelişmiştir. Po Nehri Vadisi, Avrupa’nın en önemli sanayi ve tarım alanlarından biridir. Hidroelektrik, Po akışıyla üretilir.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Paleolitik ve Neolitik dönemlerde Po’nın alt vadisi bataklıklar ile kalıydı. Nehir düzenleme çalışmaları Roma öncesi dönemlere dayanmaktadır. Kıyı bölgelerinin ıslahı ve korunması Romalılardan sonra da hızla devam etmiştir. Barbar istilaları sırasında koruyucu sistemin çoğu çürümüştü, ancak daha sonraki Orta Çağ çalışmalarının yeniden başladığı görülmüştür. Böylece mevcut düzenleme 15. yüzyılın sonuna kadar sürmüştür.

- Advertisement -

İlgili içerikler

Fransa’da orta çağı hissetmek: Saint-Cirq-Lapopie kasabası

Fransa, tarihi ve kültürel mirası ile dünya çapında ün...

Cennetten bir köşe: Dolomit dağları

Dolomit Dağları, dünyanın en güzel doğal harikalarından biridir. Kuzey...

Schengen Ülkeleri, Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi Neresidir ?

Adını “Schengen Anlaşması”ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol...

Altay Dağları haritası: Altay Dağları nerede bulunur?

Peki Türk tarihiyle özdeşleşmiş ve günümüzde dahi ülkelerin sınırlarını...

Murat Nehri interaktif haritası

Murat Nehri’nin interaktif haritasının çizimi tamamlandı ve Ansiklopedika Topluluğu...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: