Salı, Temmuz 16, 2024

Pentagon’ın gizli aşı karşıtı kampanyası Çin’i hedef aldı

Share

- Reklam -

COVID-19 pandemisinin en yoğun döneminde, ABD ordusu Filipinler’de Çin’in Sinovac aşısının güvenilirliğini sarsmayı amaçlayan gizli bir kampanya başlattı. Bu gizli operasyon, Çin’in pandemiden Washington’ı sorumlu tutma çabalarına karşı bir misilleme olarak gerçekleştirildi.

Reuters’ın yaptığı araştırmaya göre, bu operasyon kamuoyuna daha önce bildirilmemişti. ABD askeri, Filipinlileri taklit eden sahte internet hesapları aracılığıyla, Çin’in sağladığı aşılar ve diğer tıbbi yardımlar hakkında şüphe uyandırmayı amaçladı. Sosyal medya paylaşımları, Çin’in gönderdiği yüz maskeleri, test kitleri ve Sinovac aşısının kalitesini sorgulayan mesajlarla doluydu.

- Reklam -

Aşı Karşıtı Mesajların Yayılması

Reuters, ABD askeri yetkililerinin Filipinler operasyonuyla ilgili paylaşımlarını doğrulayan en az 300 X (eski adıyla Twitter) hesabı tespit etti. Bu hesapların büyük çoğunluğu 2020 yazında oluşturulmuştu ve #Chinaangvirus (Çin virüsü) sloganıyla paylaşım yapıyordu. Bu kampanyanın sonucunda, Filipinler’deki aşı karşıtlığı arttı ve halkın aşıya olan güveni ciddi şekilde sarsıldı.

ABD ordusunun bu aşı karşıtı kampanyası, halk sağlığı uzmanları tarafından kınandı ve sivillerin hayatlarını tehlikeye attığı belirtildi. Dartmouth Tıp Fakültesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Daniel Lucey, “Savunulamaz bir durum. ABD hükümetinin böyle bir şey yapmış olmasından son derece hayal kırıklığına uğradım ve hayal kırıklığına uğradım” dedi.

Sosyal Medya Tepkisi

Reuters’ın araştırmasının ardından X, bu hesapları sahte olduğunu belirleyerek kaldırdı. Ancak ABD askeri yetkilileri, 2021’in ortalarına kadar bu kampanyayı sürdürdü. Pentagon, aşı karşıtı mesajları yaymaya yönelik bu gizli operasyona dair detayları paylaşmayı reddetti.

- Reklam -

Filipinler’de Aşı Karşıtlığı ve Sonuçları

Filipinler’de, COVID-19’a karşı aşılanan kişi sayısının azlığı nedeniyle dönemin Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, aşıyı reddedenleri tutuklamakla tehdit etti. Duterte, Haziran 2021’de yaptığı bir konuşmada, “Aşı olun ya da sizi hapse attırırım” açıklamasında bulunmuştu. Filipinler’de aşılanma oranının düşük olması, bölgedeki en yüksek ölüm oranına katkıda bulundu.

Filipinler Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Reuters’ın bulgularının ilgili ülkelerin yetkilileri tarafından araştırılması gerektiğini belirtti. Filipinler’deki bazı sağlık çalışanları ve eski yetkililer, ABD’nin bu gizli operasyonunu öğrendiklerinde şok olduklarını ifade ettiler.

Reuters’ın ortaya çıkardığı bu operasyon, ABD’nin Çin’e karşı yürüttüğü yeni nesil psikolojik savaşın bir parçası olarak görülüyor. Pentagon’un, gelecekteki benzer operasyonlara devam edeceği belirtiliyor.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler