11.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaGezi & SeyahatPatara'yı ziyaret etmek için 4 neden

Patara’yı ziyaret etmek için 4 neden

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Patara, yalnızca 2021 yılının temmuz ayında, yerli ve yabancı 120 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bir önceki yılın Patara Yılı ilan edilmesiyle dikkatleri üzerine çeken antik yerleşke, Akdeniz’deki en önemli ziyaret yerlerinden biri olarka ön plana çıkıyor. Peki Patara Antik Kenti neden ziyaret edilmelidir? Patara’yı cazip kılan nedir?

  • Likya’nın başkenti olması

Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin başkentliğini üstlenen Patara, M.Ö.13. yüzyıla ait Hitit metinlerinde “Patar” olarak geçiyor. Patara (Likçe: 𐊓𐊗𐊗𐊀𐊕𐊀, Pttara; Yunanca: Πάταρα), anlamlarına gelmektedir.

- Advertisement -

Patara eski bir Likya kentidir ve Likya Birliği’nin başkentliğini yapmıştır. Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip altı kentinden biridir. Patara Antik Kentinin içinde yer alan Likya Birliği’nin Meclis Binası, dünyanın ayakta kalan ilk meclis binası olarak tanınıyor. M.Ö 167’de Romalılardan kazanılan özgürlüğün ardından, Likya kentlerinin demokratik bir yasa çerçevesi içinde oylama esaslı seçimle yönetilmelerine dayalı ‘birlik’ kurulmuş. Strabon’a göre, Likya Birliği Meclisi’nde oy hakkına sahip 23 kent var. En büyük altı kent, Patara, Tlos, Pinara, Xantos, Myra ve Olimpos, üç oy hakkına sahip. Meclis Binası, TBMM tarafından restore edilerek neredeyse eski haline döndürülmüş.

  • Görkemli Patara Plajı’na sahip olması

Patara Plajı Kaş’a 43 km uzaklıkta yer alıyor. 12 km’lik sahil uzunluğu ve 1500 metreye ulaşan genişliği ile Türkiye’de eşsiz bir konuma sahip. Patara, genişliği sebebiyle yerli turistler tarafından bazen bir çöle benzetilir. Ancak bu çöl görünümlü plajın hemen ardında, muhteşem bir gökyüzü ve mavi bir deniz belirir. İncecik kumdan oluşan plajı aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Patara’yı ziyaret etmek için 4 neden

  • St. Nicholas’ın doğduğu yer olması

270 yılında doğan Aziz Nicholas, Patara’da dünyaya gelmiştir. Denizcilerin, tüccarların, okçuların, tövbe eden hırsızların, fahişelerin, çocukların, bira imalatçılarının, rehincilerin, bekarların ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki ve ülkelerindeki öğrencilerin koruyucu azizi olduğuna inanılmaktadır. Ünü, ilk Hıristiyan azizlerinde olduğu gibi dindarlar arasında gelişti ve efsanevi gizli hediye verme alışkanlığı, Sinterklaas aracılığıyla geleneksel Noel Baba modelinin (“Aziz Nick”) ortaya çıkmasına neden oldu.

  • Apoolon Tapınağı ve Kehaneti ile ünlü olması

Patara antik çağda Apollon tapınağı ve kehaneti ile ünlüydü. Hatta Delphi’den sonra ikinci sıradaydı.

  • Roma tiyatrosuna sahip olması

Roma imparatorluk döneminde başkentlik yapan bu görkemli antik kent, ünlü bir Roma tiyatrosuna da ev sahipliği yapar. Patara Antik Tiyatrosu, Roma döneminde geçirdiği değişikliklerle birlikte Küçük Asya’da Roma dönemine tarihlenen, Anadolu’da yaygın görülen, yarım daireyi biraz aşan caveasıyla “Greko-Romen” tarzı tiyatrolar grubuna girmektedir. (Alıntı cümle)

Osmanlı döneminde de kullanılan Patara kentinin içinde 1905 yılında inşa edilmiş ilk Osmanlı Telsiz Telgraf İstasyonu da yer alıyor.

Patara Antik Kenti nerede?

Patara uzantısı Antalya’nın Kaş İlçesi’nin Kalkan beldesi yakınlarında bulunuyor olsa da, antik kent Antalya İline komşu olan Muğla’nın sınırları içine de girmektedir.

Türkiye’nin en uzun plajı Patara Plajı’nı da görebilirsiniz. Patara Antik kent ile Patara plajının arası 1 km. Ören yeri için ödediğiniz giriş ücreti plaja giriş için de geçerli.

Patara Antik Kenti Hikayesi

- Advertisement -

İlgili içerikler

1993’te neler oldu?

1993 yılı, dünya genelinde önemli siyasi, sosyal ve çevresel...

Fransa’da orta çağı hissetmek: Saint-Cirq-Lapopie kasabası

Fransa, tarihi ve kültürel mirası ile dünya çapında ün...

1821 Yunan isyanı sırasında Patrik V. Grigorios’un idamı

1821 yılında İstanbul'daki Patrikhane'nin kapılarından birinde, Osmanlılar tarafından idam...

Cennetten bir köşe: Dolomit dağları

Dolomit Dağları, dünyanın en güzel doğal harikalarından biridir. Kuzey...

Don-Volga Kanalı Projesi

Don volga kabalı projesi ne için yapıldı?Don volga kanalının...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: