9.2 C
Londra
Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaÖzellikli MakaleÖzel yazılım nedir, hangi firmalar için uygundur?

Özel yazılım nedir, hangi firmalar için uygundur?

Yayın tarihi:

- Advertisement -

Yazılım sektörünün yıllar boyunca kaydettiği gelişmelere paralel olarak verilen hizmetler de genişleyerek arttı. Pek çok yazılım firması hizmetlerini artık çeşitli terimlerle ifade etmeye başladı. Peki özel yazılım nedir, hangi firmalar için uygundur? Özel yazılım desteği sağlamak için hangi firmadan hizmet alınabilir?

Yazılıma giriş

Günümüzde oldukça geniş kapsamlı olarak değerlendirebileceğimiz yazılım terimi hemen hemen her sektöre hitap edebilecek bir düzeye geldi. Önceleri özellikle SAP (Kurumsal kaynak yönetimi) ve CRM (Müşteri ilişkileri yönetimi) olarak tanımlanabilecek alanlarda standart yazılımlar üretilirken günümüzde artık firmaların taleplerine yönelik özel yazılım çözümleri geliştiriliyor. Firmaların faaliyet gösterdiği sektörlerin çeşitlenmesi ve özelleştirilmesi ve gelişmesi nedeniyle özel yazılımların öneminin giderek arttığını belirtmekte fayda var.

Özel yazılım
Özel yazılım

Özel yazılım nedir?

Özel yazılım, yazılım sektöründe belirli bir kuruluş veya bir kullanıcı için üretilen yazılımı ifade eder. Bu tür yazılımlar bir kamu veya özel sektörde faaliyet gösteren bir firmanın ya da bir kullanıcının taleplerine uygun olarak üretilir. Firma veya kullanıcı, yazılımdan beklediği özellikleri hizmet aldığı firmaya iletir ve firma, talepleri değerlendirerek olumlu veya olumsuz bir geri dönüş sağlar.

Özel yazılım kimler için uygundur?

Özel yazılım (özelleştirilmiş yazılım, ısmarlama yazılım veya kişiye özel yazılım olarak da bilinir), belirli bir kuruluş veya başka bir kullanıcı için özel olarak geliştirilmiş yazılımdır. Özel yazılımdan hemen hemen tüm kamu ve özel sektör kuruluşları faydalanabilir. Bu tür bir hizmet alınmasındaki amaç, iş süreçlerini yönetmek adına bir yazılım otomasyon desteği sağlamak ve zamandan ve giderlerden tasarruf etmektir. Bu nedenle firmalar, öncelikle kendi sorunlarının tespit edilmesine yönelik çalışma yapması gerekir. Eğer bu konuda yetersiz kalırlarsa yazılım danışmanlığı hizmeti temin edebilirler. Böylece sorunlarına bir yazılımcı gözüyle bakabilir ve sorunları daha hızlı çözümleyebilirler. Gerekli çalışma tamamlandıktan sonra ilgili kuruluş veya kullanıcıya yönlendirme yapılır ve alabileceği hizmet hakkında bir fikir edinmesi sağlanır.

Firmalara özel yazılım

Firmalar için özel yazılım

Firmalar için özel yazılım belirli bir firma tarafından talep edilen özelleştirilmiş yazılımları ifade eder. Örneğin bir otomotiv firması olduğunu kabul edelim. Üretecekleri araç için bir tablet ekran kullanmak istiyorlar. Bu ekranda istedikleri yazılımın veya uygulamaların bulunmasını talep ediyorlar. Bu taleplerini firmaya ileterek kendilerine özel, güvenlikli ve hızlı bir yazılım desteği arıyorlar. Bu türden bir hizmet özel yazılımın konusudur ve iki firma arasında yapılan anlaşmayla hayata geçirilebilir.

Bireysel yazılım

Bireysel kullanıcılar için özel yazılım

Bireysel kullanıcılar için özel yazılım, belirli bir fikre sahip olan bu fikri hayata geçirmek isteyen bireysel müşteriler için üretilmiş özel yazılımı ifade eder. Bir web sitesi, bir mobil uygulama veya bilgisayarda kullanılabilecek herhangi bir program için bir yazılım firmasıyla görüşerek fikirlerini anlatabilir ve bunu hayata geçirebilirler.

Örnekler

Özel yazılımlara pek çok ürün örnek gösterilebilir. Örneğin devlet hastaneleri için kullanılan randevu özellikli yazılımlar birer özel yazılımdır. Ya da mali müşavirler tarafından kullanılan programlar birer özel yazılımdır.

Özel yazılım ürünlerine örnek olarak PRTime gösterilebilir. Bu ürün, bir firmada çalışanların proje bazlı ne kadar süre harcadıklarını gösterir. Böylece firmalar ne kadar sürede ve ne kadar maliyetle işi tamamladıklarını kolaylıkla görebilirler.

Özel yazılım çözümleri sunan firma

Özel yazılım çözümleri sunan bir firma arayışı içerisindeyseniz Advanced Dynamics Teknoloji‘nin internet sitesini ziyaret edebilir ve sorularınıza cevap arayabilirsiniz.

İlgili hikayeler

Silicon Valley Stunned by the Fulminant Slashed Investments

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Next Wave of Superheroes Has Arrived with Astonishing Speed

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

Watch Awesome Kate Halle Go Full Wiming Pro in the Bahamas

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Weirdest Places Ashes Have Been Scattered in New Zeeland

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Car Insurance Catch that can Double Your Cover in Two Months

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

Abone ol

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Son bloglar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz