Pazartesi, Temmuz 15, 2024

Otizm Spektrum Bozukluğu

Share

- Reklam -

Otizm veya otizm spektrum bozukluğu (OSB), sosyal beceriler, tekrarlayan davranışlar, konuşma ve sözsüz iletişim ile ilgili zorluklarla karakterize edilen geniş bir koşullar yelpazesini ifade eden bir hastalık türü. Çocuklarda çoğunlukla ilk üç yaşta görülebildiği ifade edilmektedir.

En Çok Sorulan Sorular

  • Otizm hangi yaşlarda ortaya çıkar?
  • Otizm ile aşı arasında bir ilişki var mı?
  • Otizmin tedavisi var mı?

Ortaya Çıkışı

Otizmin gelişimini çeşitli faktörlerin etkileyebildiği ve genellikle duyusal hassasiyetler ve gastrointestinal (GI) bozukluklar, nöbetler veya uyku bozuklukları gibi tıbbi sorunların yanı sıra anksiyete, depresyon ve dikkat sorunları gibi zihinsel sağlık sorunlarının eşlik ettiği ifade edilmiştir.

- Reklam -

Otizm belirtilerinin genellikle 2 veya 3 yaşında ortaya çıktığı, bazı ilişkili gelişim gecikmeleri daha da erken ortaya çıkabildiği ve sıklıkla 18 ay gibi erken bir tarihte teşhis edilebildiği belirtilmiştir. Araştırmalar, erken müdahalenin otizmli insanlar için yaşamın ilerleyen dönemlerinde olumlu sonuçlara yol açtığını göstermektedir.

Belirtileri

Otizmli kişilerin genellikle sosyal, duygusal ve iletişim becerileri ile ilgili sorunlar yaşadığı, belirli davranışları tekrarlayabildikleri ve günlük aktivitelerinde değişiklik istemedikleri belirtilmiştir. Otizmli birçok insanın farklı öğrenme, dikkat etme veya olaylara tepki verme yolları da vardır. OSB belirtileri erken çocukluk döneminde başlar ve tipik olarak bir kişinin hayatı boyunca sürer.

Bazı insanlar, otizmin çocukların aldığı aşılarla bağlantılı olabileceğine dair endişelere sahipti; ancak araştırmalar, aşı olmakla otizm geliştirmek arasında bir bağlantı olmadığını göstermiştir.

- Reklam -

Tedavi Yöntemleri

Şu anda otizm için bir tedavi yoktur. Ancak araştırmalar, erken müdahale tedavi hizmetlerinin, otizmli bir çocuğun gelişimini iyileştirebileceğini göstermektedir. Erken müdahale, çocukların doğumdan 3 yaşına (36 ay) kadar önemli becerileri öğrenmelerine yardımcı olur. Hizmetler, çocuğun konuşmasına, yürümesine ve başkalarıyla etkileşime girmesine yardımcı olacak terapiyi içerebilir. Bu nedenle, bir çocuğun otizm veya başka bir gelişimsel sorunu olduğunu düşünenlerin, mümkün olan en kısa sürede doktora başvurmaları tavsiye edilir.

Yayılımı

Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, otizm bugün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tahmini 44 çocuktan 1’ini etkiliyor.

Kaynakça

Shorter, E. (2005). A historical dictionary of psychiatry. Oxford University Press.

What Is Autism? | Autism Speaks. (2013). Autism Speaks. https://www.autismspeaks.org/what-autism

CDC. (2020, March 25). What is Autism Spectrum Disorder? Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/facts.html

Autism and Vaccines. (2021). https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/autism.html

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler