Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Ömer Çelik kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Ömer Çelik mesleği & yaşı

Share

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni cumhurbaşkanını, hem de 28. dönem milletvekillerini seçecek. Peki Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Adana milletvekili adayı gösterilen Ömer Çelik kimdir?

2018 Türkiye Genel Seçimleri’nde Ak Parti Adana’da %37,4 oy oranı ile seçimleri ikinci sırada tamamlamıştı. Bu sonuç, önceki seçimlere göre bir miktar düşüş göstermiştir. 2015 genel seçimlerinde Ak Parti, Adana’da %44,8 oy oranıyla birinci parti olmuştu. Ancak 2018 seçimlerinde %37,4 oy oranıyla ikinci parti konumunda kalmış ve 5 milletvekili çıkarmıştır. (Abdullah Doğru, Ahmet Zenbilci, Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı)

Bu sonuçlar, Ak Parti’nin Adana’da bazı seçmenlerin desteğini kaybettiğini göstermektedir. Bu kayıp, özellikle kentteki ekonomik sorunlar, işsizlik ve güvenlik problemleri nedeniyle yaşanmış olabilir.

Ancak yine de, %37,4 oy oranı Ak Parti’nin Adana’daki seçmen desteğinin hala önemli bir bölümünü elinde tuttuğunu göstermektedir. Ayrıca, Adana’da diğer partilerin oy oranlarına baktığımızda, Ak Parti’nin hala güçlü bir rakip olduğunu söylemek mümkündür.

Ömer Çelik kimdir?

Ömer Çelik AKP tarafından 2023 Türkiye genel seçimlerinde aday gösterilmiş isimlerden biridir. Seçimlerle birlikte Türk halkı, gelecek beş yıl için kendilerini mecliste temsil etmek istedikleri vekilleri seçecek.

Gazi Üniversitesi mezunu olan Ömer Çelik, Nisan 2023’te açıklanan aday listesinde 1. sırada yer almıştır. Türkiye genelinde tanındık isimlerden biri olan Ömer Çelik, Türkiye Avrupa Birliği Bakanlığının yanı sıra Ak Parti Basın Sözcüsü olarak görev yapmıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Adana için açıklanan milletvekili aday listesinde Ömer Çelik ile birlikte toplamda 30 isim yer alıyor.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler