Salı, Haziran 18, 2024

‘Nordschleife Kraliçesi’ Sabine Schmitz Hayatını Kaybetti

Share

- Reklam -

1996’da 24 saatlik bir tur olan Green Hell‘i kazanan ilk kadın pilot olmayı başaran Motorsport yarış pilotu Sabine Schmitz 51 yaşında kanser sebebiyle hayatını kaybetti. Sabine Schmitz Nordschleife Kraliçesi olarak biliniyordu.

Adenau’da dünyaya gelen ve çocukluk yıllarını Nurburg isimli küçük bir köyde annesi Ursula’ya ait Pistenklause isimli hotelde geçiren Sabine Schmitz, buraya gelen ve konaklayan ünlü yarış pilotlarının etkisinde kalarak motor sporlarına ilgi duymaya başladı. Hotele gelenler arasında Alberto Ascari, Nelson Piquet gibi isimler Schmitz’in ilgisini daha da kamçıladı. 13 yaşındayken profesyonel bir yarışçı olmaya karar veren Sabine Schmitz 17 yaşında annesine ait BMW aracıyla ilk turunu ehliyeti olmadan gerçekleştirdi.  Bisiklet, paten gibi sporlarda da oldukça yetenekli olan Schmitz’in hız tutkusu onu motor sporlarında da başarılı bir pilota dönüştürdü.

- Reklam -

Nordschleife’te toplamda 45 yarış kazanan Sabine Schmitz BMW M5’in (BMW’nin 1984’te üretmeye başladığı bir araç serisi) tutkulu bir fanatiği olarak biliniyordu. Araçtan bahsederken ‘Ben bu aracın bir parçasıyım’ yorumunda bulunan Sabine Schmitz 20.8 km uzunluğundaki parkurları en az 20 bin kez bitirdiğini ifade etti.

26 Nisan-29 Eylül 1992 tarihleri arasında düzenlenen Ford Fiesta Mixed Cup’ta ilk kez yarışan Sabine Schmitz büyük başarısını 1996 yılında elde etti. 24 saatlik bir parkur olan Green Hell’i birincilikle tamamlayan Schmitz, Nordschleife Kraliçesi olarak anıldı.

Schmitz ayrıca İngiliz BBC televizyonunda motorlu araçlarla ilgili yayınlanan Top Gear isimli kült programın sunuculuğunu yapmıştı.

- Reklam -

Klaus Abbelen ile hayatını birleştiren Schmitz, eşiyle Porche marka araçla yarıştı. Yine eşiyle Frikadelli Racing isminde bir takım kurdu ve yine yakınlardaki Barweiler’de Eifel adında bir çiftliği hayata geçirdi. Bu çiftlikte hızlı bir şekilde üretilen köfteler oldukça popüler oldu.

2017 yılında Facebook sayfasında kansere yakalandığını açıklayan Sabine Schmitz uzun bir süredir tedavi görüyordu. ‘Nordschleife Kraliçesi’ 17 Mart 2021 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Sporla İlgili Daha Fazla Haber Okuyun

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler