11.9 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024

Mete Han

- Reklam -

Mete Han, (Çin kaynaklarında: 冒顿单于) Teoman ismindeki bir soylunun oğludur. Babası Hun İmparatorluğu’nun kurucusuydu. Mete Han M.Ö. 209-174 tarihleri arasında hüküm sürdü ve göçebe yaşayan toplulukları bir araya getirerek güçlü Hun İmparatorluğu’nun temellerini attı.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

En Çok Sorulan Sorular

  • Mete Han hangi dönemde yaşamıştır?
  • Mete Han ile ilgili kaynaklar nelerdir?
  • Mete Han hangi sözleri söylemiştir?

Mete Han, MÖ 209’dan MÖ 174’e kadar hüküm sürdü. Babası Teoman’ın ve daha sonra günümüz Moğolistan’ında bulunan Hun İmparatorluğu’nun askeri lideriydi. MÖ 209’da adamlarına babasını öldürmelerini emrederek iktidara geldi. MÖ 215’te Hun otlak arazilerinin kaybına yanıt olarak Çin kuvvetlerinin askeri lideri olan Meng Tian‘ın üzerine yürüdü ve Moğol-Mançurya otlaklarında yaşayan kabileleri başarılı bir şekilde birleştirerek tahtını güvence altına altına aldı. Mete Han kuruluş tarihi kesin olarak tespit edilemeyen Hun İmparatorluğu’nun kurucusudur.1 Hükümdarlığı süresince 26 kadar büyüklü ve küçüklü devleti ortadan kaldırmıştır.

- Reklam -

MÖ 224’te, yakın zamanda Wei’yi fetheden Qin kralı Ying Zheng, Chu’ya karşı bir saldırıda 200.000 kişilik güçlü bir orduya liderlik etmesi için Li Xin’i başkomutan olarak ve Meng Tian’ı da general yardımcısı olarak atadı.

Sözleri

“Ok ve yay gerebilen kavimleri bir aile gibi birleştirdim; şimdi onlar Hun oldular.”

Mete Han, M.Ö. 176 tarihli bir belgede 25 yıllık saltanatının ardından söylediği söz

Kaynakça

Salim Koca (2014), “Büyük Hun Devleti”, Türkler içinde, Ankara: Yeni Türkiye Yayınları, s. 688.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz