12.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaNedirMetaverse Nedir? Metaverse ne zaman ortaya çıktı ? Metaverde'de arazi alımı nasıl...

Metaverse Nedir? Metaverse ne zaman ortaya çıktı ? Metaverde’de arazi alımı nasıl yapılır?Metaverse’nin gelecekteki faydaları

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Metaverse sanal gerçeklik teknolojisinin kurgusal evren üzerindeki halini ifade ediyor. Kullanıcıları internet üzerindeki bu dijital dünyaya bağlamayı hedefleyen Metaverse teknolojisine olan yatırım gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Facebook, Microsoft, Epic ve Roblox gibi dev şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırımlarının yanı sıra dijital ortamda sanal mağaza açan işletmelerin sayısında da artış görülüyor. Bunun yanında insanların aklına şu sorular geliyor.Metaverse nedir? Metaverse ne zaman ortaya çıktı? Metaverse’de nasıl arazi alırım? metaverse coinleri

Metaverse’ün İleride Sağlayabileceği Faydaları :

- Advertisement -

Metaverse; dijital dünyadaki avatarların yanı sıra kullanıcıların fiziksel çevrelerini ve dış görünüşlerini de sanal evrene aktararak insanlar arasındaki etkileşimi artırmayı hedefliyor. Gelecekte metaverse teknolojisinin sağlayabileceği faydalar şunlar oluyor:

  • Alışveriş yapmak ve sanal mağazadaki ürünleri artırılmış gerçeklik teknolojisi ile incelemek
  • Metaverse üzerindeki dijital ofis sayesinde ekip arkadaşları ile projeleri yönetmek
  • 3D oyunlar oynamak ve turnuvalar düzenlemek
  • Kişisel zevklere göre avatarlar yaratmak ve dijital arsa üzerinde değişiklikler yaparak yaratıcılığı geliştirmek
  • Fiziksel birlikteliğin yanı sıra kullanıcıları dijital evrende de bir araya getirerek sosyalleşmelerini sağlamak
  • Dijital evren sayesinde fiziksel sınırları ortadan kaldırmak ve kullanıcılarda özgürleşme hissi yaratmak

Metaverse Arsa Nedir?

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Metaverse arsa, kullanıcıların blockchain teknolojisinin sunduğu dijital varlıklar ile satın alabildikleri sanal evrendeki araziyi ifade ediyor.

Metaverse evrenindeki parçalardan oluşan bu araziler; NFT olarak temsil ediliyor ve tam mülkiyet hakkı veriliyor. Tıpkı fiziksel hayattaki gibi değer kazanabilen, satılabilen ya da kiralanabilen bu dijital arsalar; stratejik çalışmalar ile pasif gelir yatırımı olarak da kullanılabiliyor. Arsanın değerini arttırmak için metaverse evreninde satın aldığın herhangi bir alana bina, araç, ofis, oyun parkuru ya da diğer dijital varlıkları ekleyebilir ve yaratıcılığını yansıtabilirsin.

Metaverse Kim Kurdu?

İlk olarak 1992 yılında Snow Crash adlı bilim kurgu romanında bahsedilen Metaverse kavramı, ilgili romanın yazarı Neal Stephenson tarafından ortaya çıkarılmıştır. Her ne kadar metaverse kavramının fikri kurucusu Neal Stephenson olsa da bu teknolojinin farkındalığının oluşmasına ve gelişmesine yol açan kişi Facebook’un yeni adıyla Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’dir. Bunun yanı sıra merkeziyetsiz bir yapıda olan Metaverse evreninin tek bir sahibinin olması mümkün olmuyor. Günümüzde metaverse teknolojisini OVR ve Sandbox gibi yatırımlar sunuyor. Metaverse, gelecekte evreni ve kullanıcıları sanallaştırma iddiasıyla popülerliğini artırmaya devam ediyor.

Metaverse ve BlockChain İlişkisi

Metaverse evreninde en merak edilen konulardan biri de dijital arsaları satma, alma ya da kiralama gibi işlemlerin nasıl yapıldığı ile ilgiliydi. İşte bu noktada metaverse ve blockchain ilişkisi ortaya çıkıyor. Metaverse; blockchain ile oluşturulan dijital varlıkların sanal evrende kullanıcılara sunulması için bir köprü görevi üstleniyor. Aynı zamanda dijital varlıkları satın alma, satma ya da kiralama amacıyla da kullanılan coinler, blockchain teknolojisini öne çıkarıyor. Gelecekte de blockchain, NFT, yapay zeka ve artırılmış sanal gerçeklik teknolojilerini bir araya getirecek olan Metaverse evreninin popülerliği, sosyal aktiviteleri, teknolojik altyapısı ve kullanıcılara sunduğu imkanların artmaya devam edeceği öngörülüyor.

Metaverse coinleri :

Metaverse Coinleri hangileri?

Önde gelen metaverse tokenları arasında Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Enjin Coin (ENJ) ve Chromia (CHR) sayılabilir. Bunlar başlıca metaverse coinleridir.

- Advertisement -

İlgili içerikler

Çip Savaşları: Çipletler Nasıl Çin’in Teknoloji Stratejisinin Merkezinde Yer Alıyor?

Çipletler, birbirine bağlanan küçük çip parçaları olarak tanımlanabilir. Bu...

Yapay zeka destekli metin seslendirebileceğiniz 3 araç

Metin seslendirme, son yıllarda birçok farklı sektörde kullanılmakta ve...

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gereken 7 unsur

Bilgisayar oyunları, grafik tasarımı ve video işleme gibi yoğun...

RTX 3080 ve RTX 3080 Ti arasında ne fark var?

Nvidia GeForce RTX 3080 ve RTX 3080 Ti, her...

Şirketler, yönetilen hizmetlere (MSP) neden ihtiyaç duyar?

Günümüz iş dünyasında teknolojik altyapılar giderek karmaşıklaşmakta ve işletmeler,...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: