Pazartesi, Temmuz 15, 2024

Melceü’t Tabbahin kitabı nedir? Melceü’t Tabbahin pdf

Share

- Reklam -

Melceü’t Tabbahin, Basılı ilk yemek kitabı olarak bilinen Melceü’t Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) osmanlıca olarak yazılmıştır. Mehmet Kâmil’in kaleme aldığı Melceü’t Tabbâhîn, ilk olarak 1844 yılında taş baskı olarak (132 s.) bastırılmıştır. Yemek kitabının masrafının ismail paşa tarafından karşılandığı rivayet edilmektedir. İçeriğinde 284 çeşit yiyecek ve içecek tarifinin bulunduğu yemek kitabında ölçüler yoktur. Osmanlı saray mutfağı ve Türk yemek kültüründen örnekler bulunan kitap daha sonra farklı dillerde yayınlanmıştır.

Milletlerin ve medeniyetlerin gelişmişlik düzeyini gösteren maddi unsurlardan birisi yemek kültürüdür. Milletlerin tarih boyunca doğayla girdikleri etkileşim sonrasında tecrübeyle oluşturdukları bu yemek kültürü onların damak zevkini, zerâfetini ve beslenme alışkanlıklarını yansıtmaktadır.

- Reklam -

Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şâhâne hocalarından Mehmed Kâmil’in (ö. 1844’ten sonra) yazdığı ve 1844’te taşbaskı halinde yayınlanan ilk yemek kitabı olan Melceü’t-Tabbâhîn; çorbalar, kebaplar, et yemekleri, külbastılar, yahniler, köfteler, pilakiler, börekler, sıcak ve soğuk tatlılar, zeytinyağlılar, pilavlar, hoşaflar, şuruplar vs. olmak üzere on iki fasıldan oluşmaktadır. İstanbul’daki kadın ve erkek aşçıların temcit makarnası gibi eski yemeklerden başka yemek pişirmediklerini, masrafların da çok yüksek olduğunu gözlemleyen Mehmed Kâmil; eski yemek risalelerini inceleyerek nadir ve lezzetli yemeklerin gereksiz kısımlarını çıkartmış, eserin derkenarına salata, turşu, tarator gibi meze türünden yiyecekler eklemiş ve eserine aşçıların sığınağı anlamına gelen bir isim vermiştir.

Daha önce yemek kültürü üzerine muhtelif çalışmalar yapan Prof. Dr. Günay Kut ve Turgut Kut tarafından hazırlanan eserde Melceü’t-Tabbâhîn’in kaynakları ve ondan sonraki takipçileri irdelenerek bu eserle mukâyese edilmiştir. Eserin giriş ve metin kısmı yemek araç-gereçleri, yemek resimleri ve yemek kültürüne dair minyatürle zenginleştirilmiş; sözlük ve geniş bir indeksten sonra eserin 1844 tarihli taşbaşkısının tıpkıbasımı verilmiştir.

Müellif : Mehmed Kâmil
  • Yayına Hazırlayan-Günay Kut – Turgut Kut
  • Özgün Dili-Osmanlı Türkçesi
  • Yayın Türü-İnceleme – Metin – Tıpkıbasım
  • Yayın Yılı-2015
  • ISBN-978-975-17-3805-9
  • Boyut-24 x 17 x 2

Bundan daha önce Yemeklerle ilgili en eski yazma olarak tanımlayabileceğimiz kitap 13.yüzyılda Arapça olarak yazılan 15. yüzyılda Türkçeye çevrilen Tercümei- Kitâbü’t-tabîh adlı eserdir (Millet Kütüphanesi, Ali Emiri,’ Müteferrik 143). Melceü’t tabbahin on iki bölüm olarak düzenlenmiştir. 1-Çorbalar (6 çeşit), 2-Kebaplar (23 çeşit), 3-Yahniler (31 çeşit), 4-Tavalar (11 çeşit), 5-Börekler (21 çeşit), 6-Hamur işi tatlılar (44 çeşit), 7-Sütlü tatlılar (15 Çeşit), 8-Bastılar (26 çeşit), 9-Zeytinyağlı ve sağyağlı dolmalar (14 çeşit), 10-Pilavlar (13 çeşit), 11-Hoşaflar (14 çeşit), 12-Kahveden önce yenecek tatlılar ve içecekler (20 çeşit). Ayrıca bazı sayfa kenarlarına eklenmiş değişik salata, turşu ve bazı teknikler (46 tane). Toplam 284 adet tarif vardır. Melceü’t tabbahin tişört nedir?Melceü’t tabbahin tişörtleri…

Melceü’t Tabbahin Pdf

https://drive.google.com/file/d/13Aq2_nGTIWelD_RPFaIIYcHKik-WKETv/view

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler