Pazartesi, Temmuz 15, 2024

‘Kulaklarım çınladı’ İngilizce nasıl yazılır ve söylenir?

Share

- Reklam -

Kulak çınlaması veya kulak tırmalanması birbirine benzer iki deyimdir. Peki İngilizce’de nasıl yazıldığını veya söylendiğini biliyor musunuz?

Deyimleri doğru bir şekilde telaffuz etmeniz için İngilizce’deki örneklerden yararlanmanız gerekir. Aksi halde Google Translate sizi yanlış yönlendirebilir. Örneğin kulaklarınız bir an çınlandığında bu eylemi tinnitus kelimesiyle ifade edemezsiniz. Veya resonate, ting, ring gibi sözcükleri seçmemelisiniz.

- Reklam -

Kulak çınlaması küçük bir patlama gibi kısa bir ses çıkmasından sonra kulaklarda oluşan yankıdır. Ancak Türkçe’de insanlar bu deyimi birileri kendisini andığında da kullanıyor. “Birisi beni andı galiba… Kulaklarım çınladı.”

Kulaklarım çınladı İngilizce nasıl söylenir?

“My ears popped” tabiri kulak çınlaması için en doğru ifade şeklidir. İngilizce’deki poppopping, popped fiili Türkçe’de patla(t)mak şeklinde karşılır bulur. Örneğin şu haberde evine kasırga çarpan bir Amerikalı vatandaşın kendisini “My ears popped, and debris started coming through the doorway and I just dropped down on my knees, covered my head, and it was gone in 30 seconds,” cümlesiyle ifade ettiğini görüyoruz. Bu fiilin diğer kullanım şekillerini aşağıdaki örneklerde de bulabilirsiniz:

‘the sound of corks popping’ (patlayan mantarların sesi)

- Reklam -

‘Flashbulbs were popping all around them..’ (Etraflarında flaş ampulleri patlıyordu.)

He popped the cork on the champagne bottle. (Şampanya şişesinin tıpasını patlattı.)

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler