10.3 C
Londra
Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaGezi & SeyahatKış mevsiminde Türkiye'de hangi aktiviteler yapılır?

Kış mevsiminde Türkiye’de hangi aktiviteler yapılır?

Yayın tarihi:

- Advertisement -

Türkiye, iklim kuşaklarından ılıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer alıyor. Türkiye’nin coğrafik konumu ve yeryüzünün aldığı şekiller neticesinde ikliminin, farklı özellikte iklim tiplerinin doğmasına yol açmıştır. Kıyı bölgelerinde denizlerin etkisiyle daha ılıman iklim özellikleri görülür. Türkiye’deki pek çok şehir, bu avantajlı coğrafi konumun nimetlerinden faydalanır. Özellikle de kış mevsiminde yapılan aktivitelerde. Peki ama bu aktivilet nelerdir?

Bursa, Erzurum ve Kayseri şehirleri kış mevsimi için önemli potansiyelleri barındırır. Bu şehirler yıllardan bu yana yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin uğrak yerleridir.

Organizasyon, aktivite, faaliyet… Adına her ne denirse! Kış mevsiminde Türkiye’de yapılacak aktiviteleri sizin için derledik:

2022 yılında Palandöken buz tırmanışı festivalinden bir görüntü (Kaynak: AA)

Buz tırmanışı

Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’nde buz tırmanışı festivali 2019 yılından bu yana önemli bir gelenek. Türkiye’nin yanı sıra 5 ülkeden çok sayıda sporcunun katılımıyla bu festival tertip ediliyor.

Kayak

Türkiye’de kayak sezonu genellikle Aralık ayının ikinci haftasında başlar ve Şubat ayına dek sürer. Türkiye’deki kayak merkezlerini keşfetmek için buraya tıklayın.🔗 Kayağa bir tur organizasyonu ile, veya şahsi aracınızla gidebilirsiniz. Şahsi aracınızla gidiyorsanız kış lastiklerinizi takmayı unutmayın. Gideceğiniz kayak merkezinin skipass biletine sahip olmadan teleferik kullanmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle skipass bilet fiyatlarını önceden öğrenmeye çalışın. Kayak merkezi seçerken ne kadar pisti bulunduğuna dikkat edin. Sürekli aynı pistte kaymak bazen sıkıcı gelebilir.

Buz pisti

Buz pistleri çoğunlukla alışveriş merkezlerinde yer alır. Buz pistinde kaymak isteyen kişiler çoğu ithal ürünlerden oluşan buz pateni satın almak veya kiralamak zorundadır. Eğer İstanbul’daki buz pistleri keşfetmek isterseniz burayı ziyaret edin.🔗

Tren yolculukları

Doğu Ekspresi’ni artık duymayan hemen hemen kalmadı gibi! Ankara-Kars hattında günübirlik hizmet veren bu tren yolculuğuyla Türkiye’nin farklı şehirlerini keyfe keder bir biçimde keşfedebilirsiniz. Bazı internet ünlüleri bu seyahat ile ilgili deneyimlerini fotoğraflayarak sosyal medya hesaplarına yüklüyor; bazıları ise bir vlog eşliğinde kullanıcılarla Youtube kanallarında paylaşıyor. Ocak 2020’de yayınlanan bir Doğu Ekspresi vlogu izlemek için burayı ziyaretedin.🔗

Van Gölü Ekspresi Ankara-Tatvan-Ankara arasında haftada 2 gün işleyen anahat trenlerinden biridir. Tren Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri hareket etmektedir. Van Gölü Ekspresi pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır.

İlgili hikayeler

Silicon Valley Stunned by the Fulminant Slashed Investments

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Next Wave of Superheroes Has Arrived with Astonishing Speed

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

Watch Awesome Kate Halle Go Full Wiming Pro in the Bahamas

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Weirdest Places Ashes Have Been Scattered in New Zeeland

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

The Car Insurance Catch that can Double Your Cover in Two Months

I actually first read this as alkalizing meaning effecting...

Abone ol

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Son bloglar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz