17.7 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaBiyografiJeff Bezos'un eski eşi ve dolar milyarderi Mackenzie Scott kimdir?

Jeff Bezos’un eski eşi ve dolar milyarderi Mackenzie Scott kimdir?

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Mackenzie Scott, Amerikalı bir romancı ve hayır severdir. 53 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 3. kadını olarak biliniyor. 1993’te Jeff Bezos ile hayatını birleştiren Mackenzie Scott, Ocak 2019’da Jeff Bezos ile yüksek profilli bir boşanma eşiği geçirdi.

Hayatı

MacKenzie Scott Tuttle 7 Nisan 1970’te finans sektöründe bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak San Francisco’da dünyaya geldi. 142 sayfadan oluşan The Book Worm isimli kitabı yazmaya başladığında 6 yaşındaydı. Bu kitabın bir sel sırasında kaybolduğu ifade edildi.

- Advertisement -

1988’de Hotchkiss Okulu’ndan mezun oldu. 1992’de Tuttle, lisans derecesini Princeton Üniversitesi’nde İngilizce alanında aldı ve burada Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Toni Morrison ile çalıştı. Ayrıca Morrison’ın 1992 tarihli Jazz isimli romanında araştırma asistanı olarak çalıştı.

Kariyeri

Mezun olduktan sonra New York’ta yer alan D. E. Shaw & Co. isimli firmada çalışmak için başvuruda bulundu. Scott, romanları üzerinde çalışırken faturaları ödemek için bu firmada çalışmaya başladı. Burada Jeff Bezos ile tanıştı.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

1993 yılında evlenen Scott ve Bezos çifti 1994’te New York’taki D. E. Shaw isimli bir yatırım şirketinden ayrılarak Seattle’a yerleşmiş ve Amazon’u kurmuştur. Scott, Amazon’un ilk çalışanlarından biriydi ve şirketin adı, iş planı, hesapları ve erken siparişlerin gönderilmesi üzerinde çalışarak Amazon’un ilk günlerine yoğun bir mesai harcadı.

2019 yılındaki boşanma kararının ardından Scott’a Amazon hisselerinden 35,6 milyar ABD dolar kaldı. Nisan 2019’da Scott, dünyanın en zengin üçüncü kadını ve genel olarak en zengin insanlardan biri oldu. Temmuz 2020’de Scott, Forbes tarafından yayınlanan bir makalede 36 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin 22. kişisi oldu. Eylül 2020’ye kadar Scott dünyanın en zengin kadını seçildi ve Aralık 2020’ye kadar servetinin 62 milyar dolar olduğu tahmin edildi.

Jeff Bezos’tan boşandıktan sonra Mackenzie Bezos, soyadını göbek adından türetilen Mackenzie Scott olarak değiştirdi. Scott, Bezos ile boşandıktan sonra lise kimya öğretmeni Dan Jewett ile evlendi. Evlilik, Jewett’in 6 Mart 2021’de yayınlanan Giving Pledge mektubuyla ortaya çıktı.

Mayıs 2019’da Scott, servetinin çoğunu yaşamı boyunca veya kendi isteğiyle hayır kurumlarına bağışlamayı üstlendiği bir hayırseverlik kampanyasına dahil oldu. Giving Pledge adı verilen bu kurum, Mackenzie Scott adına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Son olarak Scott, El Paso Community College’a 30 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuştur.

2021 yılı itibariyle Mackenzie Scott’un 53 milyar dolar serveti olduğu tahmin edilmektedir.

Ansiklopedika Biyografi

- Advertisement -

İlgili içerikler

Hasan Hüseyin Kuşcu kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Hasan Hüseyin Kuşcu mesleği & yaşı

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni...

Mustafa Yıldız kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Mustafa Yıldız mesleği & yaşı

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni...

Faruk Aytek kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Faruk Aytek mesleği & yaşı

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni...

Abdullah Doğru kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Abdullah Doğru mesleği & yaşı

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni...

Sunay Karamık kimdir? AKP 2023 Adana milletvekili adayı Sunay Karamık mesleği & yaşı

14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek seçimlerle Türkiye, hem yeni...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: