8.6 C
İstanbul
Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaGenel Kültürİslam Olarak Düşünülen 13 Şamanist Davranış

İslam Olarak Düşünülen 13 Şamanist Davranış

MUGU
MUGU
Ansiklopedika, temelleri 2017 yılında atılmış bir blog içerik paylaşım platformudur. Kullanıcılar içeriklerini ücretsiz olarak yayınlayabilirler.
- Reklam -

1- Gidenin Arkasından Su Dökmek

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Yolculuğa uğurladığımız insanların arkasından su dökmektir. Bu adet bizde su gibi git su gibi gel anlamına gelir. ölen kişi için ardından dökülen su olarak değişmiştir. Şamanlardaki inanış ise ruhun geri gelmesine inanmalarıdır.

- Reklam -

2- Kurşun Dökmek

Şamanizm’de “kut dökme” olarak da bilinir. Kötü ruhlardan birinin çaldığı şansı geri döndürmek için yapılan bir ayindi.

3- Tahtaya Vurmak

- Ansiklopedika Topluluğu'ndan -

Ansiklopedika Images yayında!

Telif hakkı bulunmayan yüzlerce ücretsiz ve yüksek kaliteli görseli keşfedin.

Görsel kütüphanesi

İstemediğimiz bir şey duyulduğunda kulağı çekip tahtaya vurma adeti Şamanizm’den gelmektedir. Ormandaki ağaçlık alanlarda kötü ruhların yaşadığı düşünülerek bu ruhlarında tahtalara sindiği varsayılırdı. Bunları kaçırmak için tahtaya vurma alışkanlığı gelişti.

4- Mevlit Okutmak

Bazı dini ritüellerin bir müziksel akışı olması, en belirgin olanlarıdır. İslam dininde Kur’an’ın müzikle okunması adeti yoktur. Mevlit olarak bildiğimiz şey; Allah ve Peygambere olan sevginin anlatıldığı ‘mevlit’ isimli şiirinin melodiye dökülmüş halidir.

5- Gece Tırnak Kesmemek

Şamanizm’e göre insanın ruhu, kemikte ve kanda bulunurdu. Bu yüzden geceleri tırnak kesildiğinde o tırnağın şeytanın eline geçip, insanın canına zarar geleceğinden korkarlardı.

6-Sağ Ayakla Girmek

Kapıdan çıkıp girerken önce sağ ayağın atılması yine Şamanizm’den kalmış bir adettir. Sol ayakla adım atmayı uğursuzluk olarak görürler.

7-Eşiğe Basmamak

Orta Asya Türkleri ölülerini çadırlarının önüne gömdükleri için orada bu varlıkların yaşadığını düşünürlerdi. Bazı kavimlere göre de giriş eşiklerinde kötü ruhların yaşayıp, basan kişiye de zarar vereceğini düşünülürdü.

8- Nazar İnanışı

Halk arasında çok yaygındır bazı kimselerin bakışlarıyla kötü enerji yayıp, karşısındaki kişiyi olumsuz etkilediğine inanılır. Nazar değmesin diye nazar boncuğu takılır. İslamda nazar boncuğunun yeri yoktur. Hatta bazı Araplar nazar boncuğunu günah saymaktadır.

9- Su İçerken Başı Tutmak

Şamanizm’den bize kalan diğer bir gelenektir. Şamanlar, su içerken insanın aklının başından çıkacağına inandıkları için başlarını tutardı. Bu gelenek de günümüzde yaşatılmaya devam edilmektedir.

10- 40 Sayısı

Şamanizm inancına göre ruh fiziki bedeni 40 gün sonra terk eder. Türk destanlarında da 40 sayısına rastlamak mümkün. Ölünün 40’ı çıkması inanışı ya da yeni doğan bebeğin 40. gününde yıkayarak kırklamak inanışı buradan gelmektedir.

11- Köpek Uluması

Köpek Uluması Şamanlar ’da köpek ulumasının ölüm haberi verdiğine ve ulumayı duyan kişinin hayatının tehlikede olduğunu düşünürdü. Bu inanışla günümüzde de hâlâ köpek uluması uğursuz sayılmaktadır.

Resim

12- İsmini Söylemekten Korkmak

Eski Türkler varlığından korktukları şeylerin ismini de söylemeye korkarlardı. Bu adet günümüzde şeytan, ölüm kavramları pek kullanmayan veya cin kelimesi kullanıldığında cinlerin geleceğini düşünüp onları üç harfliler şeklinde anarak sürdürüyoruz.

13- Ağaca Çaput Bağlayarak Dilek Dilemek

Dilek tutmanın kökeni, Şamanizm’e dayalıdır. Şamanlar ağaçları yaşamın sembolü olarak gördüklerinden olarak gördüklerinden dolayı belirli ağaçlara kumaş parçalarını bağladıklarında o an ki tuttukları dileğin gerçekleşeceğine inanırlardı.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz