Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

iOS 15 güncellemesi ile gelecek özellikler

0 5 üzerinden
- Reklam -

Apple; iPhone, Apple Watch ve iPad gibi ürünlerin yeni yazılımlarını ve özelliklerini tanıttığı, yıllık geliştiriciler konferansı WWDC 21 etkinliğinde iPhone’lara bir dizi yenilik getirecek olan yeni yazılım güncellemesi iOS 15’i tanıttı.

iOS 15 güncellemesi ile gelecek özellikler

FaceTime Portre Modu:

iOS 15 ile birlike FaceTime’a da tıpkı normal kamera uygulamasında olduğu gibi portre modu geleceği açıklanmıştı. Ancak gelen bilgilere göre bu özellik, sadece daha yeni iPhone’larda kullanılabilecek.

- Reklam -

FaceTime Mekansal Ses:

Eski iPhone’lar, insanların seslerinin farklı konumlardan geldiğini hissedeceğimiz efekti yaratacak kadar işlem gücüne sahip değil. Bu nedenle söz konusu özelliğin, sadece yeni iPhone’larda olması bekleniyor.

FACEIIME

Odaklanma Araçları

iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan yeni araçlar da sunuyor. Odak, bildirimleri ve uygulamaları kullanıcının nelere odaklanmak istediğine göre filtreleyen yeni bir özellik.

Kullanıcılar, özel bir Odak oluşturup veya hangi kişilerin ve uygulamaların onlara bildirim gönderebileceğini belirlemek için aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak önerilmiş bir Odak seçip aygıtlarını ayarlayabiliyorlar.

Apple Haritalar Arttırılmış Gerçeklik:

Apple’ın iOS 15’i ile birlikte Harita uygulamasına da yeni özellikler ekleniyor. iPhone veya CarPlay kullanarak gezinirken Harita uygulaması yeni yol ayrıntılarıyla üç boyutlu bir şehirde araba kullanma deneyimi sunuyor. Böylece kullanıcılar dönüş şeritleri, refüjler, bisiklet yolları ve yaya kaldırımları gibi ayrıntıları daha iyi görebiliyor.

Ayrıca yolcular Apple Watch üzerinden de yolu takip edebiliyorlar. iOS 15 ile kullanıcılar iPhone’u sadece dik tutarak Harita’nın konumu doğru bir şekilde oluşturup artırılmış gerçeklikte ayrıntılı yürüme rotaları sunmasını sağlayabiliyor.

E-Postalar İçin Gizlilik Denetimi:

iOS 15 ile gelen yeni gizlilik denetimlerinden olan Mail Privacy Protection özelliği, göndericilerin bir mail’in açılıp açılmadığını öğrenmelerini önlüyor ve göndericilerin kullanıcının konumunu öğrenmesini veya IP adresine göre kullanıcının profilini oluşturmasını engellemek için IP adreslerini gizliyor.

Uygulama Gizlilik Raporu ise son 7 günde uygulamalara verilen konum, fotoğraflar, kamera, mikrofon ve kişilere erişim izninin nasıl kullanıldığına ve başka hangi alan adlarıyla iletişim kurulduğu hakkında genel bir özet sunuyor.

İnteraktif Dünya:

Apple yeni haritalar uygulamasında, 3 boyutlu olarak modellenmiş yer şekillerinin de yer aldığı bir Dünya modellemesi hayata geçirecek.. Eğer A12 işlemciden daha eski bir işlemciye sahip bir iPhone’unuz varsa, bu özelliği kullanamayacaksınız.

Daha Detaylı Şehirler:

iOS 15 ile birlikte gelecek Apple Haritalar; New York, Los Angeles, Londra gibi büyük şehirlerdeki yapıtları, önemli yerleri ve bazı binaları daha detaylı bir şekilde gösterecek, tabii ki sadece yeni iPhone’lara…

apple haritalar
Görüntüden Metin Algılama:

iOS 15 ile birlikte iPhone’lar resimlerdeki yazıları metin olarak algılayabilecek. Ancak bunun için, A12 ve daha yeni bir işlemciye sahip iPhone kullanmanız gerekebilir.

İnternetsiz Siri:

Apple’ın dijital asistanı Siri, artık varsayılan olarak cihazdaki sesi işleyecek, yani bu özelliği internet bağlantısı olmadan kullanabileceksiniz. Apple, bu özelliğin Siri’yi daha duyarlı hale getireceğini söylüyor.

Apple, cihazda ses işlemenin Siri’yi daha özel hale getireceğini iddia ediyor. Çünkü artık veriler, Apple sunucularına transfer edilmek yerine doğrudan telefonda depolanacak. Böylece sesli asistanlar için bir süredir gündemde olan gizlilik sorunları, yeni güncellemede giderilmiş olacak.

Ancak bu özelliğin, sadece 2018 ve daha yeni iPhone’lar için geçerli olması bekleniyor.

iOS 15 alacak cihazlar

iPhone 12 serisi, iPhone 11 serisi, iPhone X serisi, iPhone 8 serisi, iPhone 7 serisi, iPhone 6 serisi, iPhone SE, iPhone SE 2020 ve iPod touch iOS 15 güncellemesini alabilecek.

iOS 15 güncellemesi alacak eski modeller

İddialara göre tüm bu özellikler, minimum A12 işlemci gereksinimi isteyecek. Söz konusu işlemci, iPhone XS ve XR serisiyle birlikte karşımıza çıkmıştı. Yani 2018 yılından önce piyasaya sürülen aşağıdaki iPhone’ların eski sayılması muhtemel:

  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE
- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!