Salı, Temmuz 16, 2024

İngiltere’de cilt kanseri vakalarında artış görüldü

Share

- Reklam -

Cancer Research UK’nin (CRUK) analizlerine göre, İngiltere’de melanom cilt kanseri vakalarının sayısı artmaya devam ediyor. Bu yıl teşhis edilen vaka sayısının 20,800’e ulaşması bekleniyor; bu, 2020-2022 yılları arasında yıllık ortalama 19,300 vakadan önemli bir artışı işaret ediyor. 2009 ile 2019 yılları arasında vaka oranları, her 100,000 kişide 21 vakadan 28 vakaya yükseldi ve bu, neredeyse yüzde 30’luk bir artışa denk geliyor.

Melanom, cilt kanserlerinin en ciddi türlerinden biri olup, vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Melanom dışında, genellikle daha yaygın ve daha az ciddi olan non-melanom cilt kanserleri de bulunmaktadır. CRUK’e göre, vakaların artışında yaşlanan nüfusun ve cilt kanseri belirtilerine yönelik artan farkındalığın etkisi büyük. Her yıl yaklaşık 17,000 melanom vakasının önlenebilir olduğu ve bu vakaların neredeyse dokuzda birinin aşırı ultraviyole (UV) radyasyondan kaynaklandığı belirtiliyor.

- Reklam -

Yaş Gruplarına Göre Artış

Analizler, vakalardaki artışın tüm yaş gruplarını kapsadığını, ancak en büyük artışların özellikle 80 yaş üstü yetişkinlerde olduğunu gösteriyor. Bu yaş grubunda teşhis oranı, son on yılda her 100,000 kişide 61 vakadan 96 vakaya yükseldi. Ayrıca, 25-49 yaş arası yetişkinler arasında da bir artış görüldü; bu grupta oran her 100,000 kişide 14’ten 15’e çıktı.

Bilim insanları, gençlerin UV ışınları ve cilt kanseri arasındaki bağlantının daha fazla farkında olduğunu ve bu nedenle güneşte daha fazla önlem aldıklarını belirtiyor. Buna karşın, yaşlı nesillerin güneşlenmenin tehlikeleri hakkında daha az bilgi sahibi olduğu ve bu nedenle daha fazla risk altında olduğu vurgulanıyor.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

57 yaşındaki Caroline Jones, 2018 yılında bacağındaki küçük bir lekeyi fark ettikten sonra cilt kanseri teşhisi aldı. BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu leke çok küçüktü ve ortasında siyah bir nokta vardı. Sırtımda olsaydı muhtemelen fark etmezdim, ancak gördüğüm için hemen doktora gittim ve bugün buradayım.” dedi. Caroline’in melanomu erken yakalandı ve ameliyatla alındıktan sonra kanserden kurtuldu.

- Reklam -

CRUK’un CEO’su Michelle Mitchell, cilt kanseri de dahil olmak üzere kanser türlerinde hayatta kalma oranlarının iyileştiğini belirtti. Ancak, hastalığa yakalanma riskini azaltmanın önemli olduğunu vurguladı ve “Güneşte dikkatli olun ve cildinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza başvurun.” dedi.

Güneşten Korunma İpuçları

  1. 11:00-15:00 saatleri arasında gölgede vakit geçirin.
  2. Asla yanmayın.
  3. Uygun giysiler (geniş kenarlı şapka ve uzun kollu üst) ve güneş gözlüğü kullanın.
  4. Çocuklara ekstra özen gösterin.
  5. En az 30 faktörlü güneş kremi düzenli olarak kullanın.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler