Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

HTML nedir, özellikleri nelerdir? HTML’de kaç tag (etiket) bulunur?

0 5 üzerinden
- Reklam -

Çeşitli kuruluşların harika görünen web sitelerini gördükten sonra nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Bu düğmeler, formlar, köprüler vb. nasıl çalışır? Hiç kendinize benzer web siteleri yapmaya çalıştınız mı? Bu sorunun cevabı muhtemel evet, işte bu yüzden HTML hakkında bilgi edinmek için buradasınız. Evet, HTML ve CSS, kendi başınıza harika görünen web siteleri oluşturabileceğiniz bir yoldur.

Herhangi bir web sitesinde gördüğünüz her şey front-end geliştirmenin sihridir ve front-end geliştirmeyle ilgilenen kişiye front-end developer, yani ön-yüz geliştirici adı verilir. Front-end developer, HTML ve CSS aracılığıyla harika web sayfaları tasarlayan bir yazılım geliştiricisidir. Herhangi bir kuruluşun sahip olduğu web sitesini açarsanız, navigasyonda, düzenlerde ve bir sitenin telefonunuzda, tabletinizde, dizüstü bilgisayarınızda veya PC’nizde farklı görünme biçiminde (responsive) bir ön uç geliştiricinin çalışmalarını görebilirsiniz.

- Reklam -

HTML ve CSS, herhangi bir web sitesinin temel bloklarıdır. Bu nedenle, bir web geliştiricisi olmayı düşünüyorsanız, bu iki dil hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ancak, büyük bilgiye sahip olmak yeterli değildir. HTML ve CSS arasındaki temel farkların farkında olmalısınız.

Bu yazıda HTML ve CSS’yi tartışacağız. İkisini birbirinden ayıran parametreler nelerdir? HTML ve CSS’nin özellikleri nelerdir? Ayrıca bunları harika web sayfaları oluşturmak için nasıl kullanabiliriz? Bazı örnek kodlara da bakacağız. Öyleyse başlayalım.

HTML nedir, ne değildir?

Hyper-Text-Markup-Language açılımının kısaltması olan HTML herhangi bir web sitesinin temel yapısını tanımlamak için kullanılan bir biçimlendirme diline (markup language) verilen isimdir. Bir sitenin temel yapısı, web sitesinin üstbilgisi (header), gövdesi (body) ve altbilgisinden (footer) oluşur. Peki işaretleme dili nedir? Tarayıcı tarafından, örneğin Chrome tarafından anlaşılan ve tarayıcıya verilerin nasıl oluşturulacağını söyleyen herhangi bir dil, işaretleme dili olarak bilinir.

HTML’nin ilk versiyonu 1993 yılında Tim Berners-Lee tarafından yazılmıştır. O zamandan beri HTML’nin birçok farklı versiyonu olmuştur. 2000’ler boyunca en yaygın olarak kullanılan sürüm, Aralık 1999’da resmi bir standart haline gelen HTML 4.01 idi.

Bir biçimlendirme dili olarak HTML, bir programlama dilinin yaptığı anlamda gerçekten hiçbir şey “yapmaz”. HTML programlama mantığı içermez. If/Else gibi ortak koşul ifadeleri yoktur. Bunun nedeni HTML’nin bir programlama dili olmamasıdır.

HTML, günümüzdeki en popüler biçimlendirme dilidir. HTML, bir web sayfasının veya bir web sayfası koleksiyonunun (web sitesi) tüm içeriğinin yapısını tanımlamak için kullanılır. Şimdi, HTML tamamen etiketlerle ilgili! Etiket, bir HTML web sayfasının en temel birimidir. HTML, farklı özel amaçlar için birkaç etiket içerir. Bu etiketler, tarayıcıya görüntüleme bilgisi sağlar, yani her etiketin önceden tanımlanmış görüntüleme bilgileri vardır, örn. <a> etiketi, diğer web sayfalarına gitmek için kullanılan köprüyü tanımlar. HTML’nin toplamda kaç etiketi olduğunu hiç düşündünüz mü? HTML’nin toplamda 132 etiketi vardır ve hepsini hatırlamanıza gerek yoktur. Başlık etiketi (H1, H2, …., H6), bağlantı etiketi (köprü sağlar), paragraf etiketi, yazı tipi stil etiketleri, resim etiketi vb. gibi etiketleri içerir. Şimdi, bir HTML web sayfasının temel bir örneğine bakalım.

<html>
  <head>
    <title>InterviewBit</title>
  </head>
  <body>
    <h1>My First Web Page<h1>
    <h2>I am heading 2</h2>
    <h3>I am heading 3</h3>
    <!-- Comment: Below is my paragraph -->
    <p>Hey, there I am a paragraph </p>
  </body>
</html>

Yukarıdaki kodun çıktısı aşağıdaki gibidir:

 • Html etiketi, belgenin başladığı kök etikettir.
 • Head etiketi, meta verileri (diğer veriler hakkında bilgi anlamına gelir) içermek için kullanılır.
 • Gövde etiketi, tarayıcıda görüntülenmesi gereken gerçek içeriği içerir.
 • Gövde etiketinin içinde, html standart etiketleri listesinden herhangi bir etiketi kullanabiliriz.
 • h1, h2 ve h3 etiketleri, farklı yazı tipi boyutlarına sahip başlık etiketleridir.
 • p etiketi bizim paragraf etiketimizdir.

Aşağıdaki resim, yukarıdaki HTML kodunun ağaç benzeri yapısını göstermektedir. <html> etiketi kök öğedir ve ardından iki alt öğemiz <head> ve <body> vardır. <head> etiketinin içinde bir <title> etiketimiz var ve <body> etiketinin içinde resimde gösterildiği gibi 4 alt öğesi var.

HTML Özellikleri

 • HTML, büyük/küçük harfe duyarlı bir dil değildir, yani <html>, <HTML> ile eşdeğerdir.
 • HTML platformdan bağımsızdır çünkü onu herhangi bir işletim sisteminde görebiliriz.
 • HTML, ağaç benzeri bir yapıyı takip eder. Html etiketi bir kök öğe görevi görür, ardından head ve body etiketleri, head etiketinin alt öğeleri olarak işlev görür ve bu böyle devam eder.
 • HTML dilini anlamak ve öğrenmek kolaydır. HTML etiketleri, Chrome, Firefox vb. tarayıcılar için yararlı olan görüntüleme bilgilerini (veya oluşturma bilgilerini) içerir.
 • Kullanıcıların web sayfalarına resim, video, hiper resim eklemesini kolaylaştırır, bu da onu harika ve daha kullanıcı dostu hale getirir.
- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

1 Yorum

 1. Appreciating the hard work you put into your website and
  in depth information you offer. It’s awesome to come across a
  blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information.
  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!