14.9 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaKitapGenel Osmanlı tarihiyle ilgili şimdiye kadar yazılmış en iyi 5 kitap serisi

Genel Osmanlı tarihiyle ilgili şimdiye kadar yazılmış en iyi 5 kitap serisi

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

Cumhuriyet’in erken dönemlerindeki Osmanlı tarihiyle ilgili genel referans kitaplar son derece kıttı. Hammer’in çalışmalarını geride bırakabilecek ilk ciddi eser İsmail Hakkı Uzunçarşılı tarafından kaleme alınmıştı. Daha sonra İnalcık ve onun yetiştirdği öğrenciler literatüre önemli katkılarda bulundular. Siyasal ve toplumsal tutumların değişmesiyle üniversitelerde yeni kürsüler açıldı ve Osmanlı tarihine ilişkin yeni ve ciddi araştırmalar yapıldı.

Genel tarih yazmak son derece zor, bazen bir ömür gerektiren bir iştir. Bu nedenle çoğu tarihçinin haklı bir şekilde böyle bir sorumluluğun altına girmekten kaçındığı görülüyor. Osmanlı tarihçiliğinin simge isimlerinden biri olan Halil İnalcık’ın ömrünün son zamanlarını böylesi bir işe vakfetmesi bunun ne denli zor bir girişim olduğunun somut bir kanıtıdır.

- Advertisement -

Eski bir tarihçinin kaleminden, şimdiye kadar literatür taramalarında gördüğüm en iyi genel Osmanlı tarihi kitaplarını sizinle paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm. Eğer sizin de önerileriniz olursa yazının alt kısmındaki yorum bölümünden dile getirebilir ve bu yazının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım.

05. Joseph von Hammer-Purgstall

Uzunçarşılı genel bir Osmanlı tarihi kaleme almadan önce hemen hemen tüm gazeteciler, köşe yazarları ve çizerlerin başvuru kaynağı elbette Hammer’in kaleme aldığı Osmanlı tarihiydi. Tarih meraklıları biriktirdikleri gazete kuponlarıyla Hammer’in tarihine sahip olmak ve okumak isterdi. Günümüzde içerisindeki bilgiler eskidiği ve yerini çok daha iyi çalışmalar aldığı için bu eserin yeni baskıları yapılmıyor ve ancak sahaflardan veya kütüphanelerden temin edilebiliyor.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Hammer’in Osmanlı tarihini okumak mantıklı mı? Eğer Osmanlı tarihinin derinliklerine inmek istiyorsanız mantıklı. Hammer’in tarihçiliği bilimseldir, ancak yaklaşımlarında farklılıklar olabilir. Zira kendisinin bir Avusturyalı olduğunu unutmamak gerekir.

04. İsmail Hakkı Uzunçarşılı – Osmanlı Tarihi

Zinkeisen’in eseri yüksek Almanca bilgisi sayesinde Kemal Beydilli tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Uzunçarşılı modern Osmanlı tarihçiliğinin en önemli figürlerinden biridir. İstanbul Üniversitesi Osmanlı tarihi kürsüsünde uzun yıllar çalışmalar yaptı ve arşivlerde belgeler okudu. Yazdığı eserler uluslararası alanda saygınlık kazanmasa da Türk tarihçiliği tarafından kabul gördü. Türk Tarih Kurumu tarafından basılan eseri günümüzde halen en önemli genel Osmanlı tarihleri arasındadır.

03. Johann Wilhelm Zinkeisen – Osmanlı İmparatorluğu Tarihi

Zinkeisen 19. yüzyılda yaşamış Alman bir tarihçiydi. Modern tarih metotları kullanarak Osmanlı tarihine Avrupalı bir bakış açısıyla baktı. Gerçekten de, Türk arşivlerinde bulamayacağınız türden bilgileri Zinkeisen’in eserinde bulabilirsiniz. Günümüzde yapılan araştırmalarda Zinkeisen’in eseri halen önemli bir referans olarak kullanılıyor. 1863’te Berlin’de vefat eden bu önemli kişiliğin İslam Ansiklopedisi’nde Kemal Beydilli tarafından yazılmış bir biyografisi mevcuttur.

02. Halil İnalcık – Devlet-i ‘Aliyye (5 Cilt)

Yakın bir tarihte hayatını kaybeden Halil İnalcık 20. yüzyıl Türkiye’sinin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biriydi. Hayatının büyük bir bölümünü Türkiye’de ve Amerika’da geçirdi ve Osmanlı tarihine ilişkin akademik eserlerin yanı sıra popüler makaleler ve kitaplar kaleme aldı. Bu kitaplardan en önemlisi Devlet-i ‘Aliyye serisidir. Üç cilt halindeİnalcık’ın vefatından sonra dördüncü ve beşinci ciltler bir editör düzenlemesiyle yayına alınmış olmalıdır. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan bu eser günümüzde halen en önemli genel referans kitaplarından biridir. İnalcık, kitapta oldukça yalın bir Türkçe ile tarihi kavramlar üzerinden Osmanlı tarihini öğretiyor.

01. The Ottoman Empire and its Heritage

Brill’in öncülük ettiği bu seri Osmanlı tarihi ile ilgili şimdiye kadar yazılmış en iyi kitap serisidir. Huri İslamoğlu tarafından kaleme alınan “State and Peasant in the Ottoman Empire”Bu eser Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Köylü başlığıyla İletişim Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrildi. isimli eser bu serinin ilk cildidir. Külliyat kapsamında şimdiye kadar 76 cilt yayınlanmıştır. Bu devasa seriye Osmanlı tarihi ile ilgili akademik araştırmalar yapan tarihçiler katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla Osmanlı tarihine yalnızca Türkler gözünden değil, başka milletlere mensup tarihçiler gözünden de bakılabilmektedir. Ancak bu seriden bir elin parmağını geçmeyecek sayıda kitap Türkçe’ye kazandırıldığı ve her bir kitabın ücreti oldukça yüksek olduğu için tümüne erişebilmek olanaksızdır. Bir kütüphane aboneliği sağlandığı taktirde, filolojik engeller bulunmuyorsa oldukça önemli bilgiler temin edilebilir.

- Advertisement -

İlgili içerikler

İlber Ortaylı kitapları

İlber Ortaylı, Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek. Kronik Kitap, 2023. ISBN:...

Kürk Mantolu Madonna kitabı konusu nedir?

Kürk Mantolu Madonna, kitabının konusu nedir? Bu eseri kim...

Bir Fransız elçinin Çarlık Rusya’sı hakkında kaleme aldığı kitabın Osmanlıca tercümesi

19. yüzyıldan başlayarak başta Fransızca olmak üzere batı dillerinden...

Dave Grohl Hikayeci kitabı! Dave Grohl hakkında bilgi! Dave Grohl Hikayeci oku!

Dave Grohl Hikayeci kitabı hakkında bilgi! Dave Grohl’un, karantina dönemlerinde...

Melceü’t Tabbahin kitabı nedir? Melceü’t Tabbahin pdf

Melceü’t Tabbahin, Basılı ilk yemek kitabı olarak bilinen Melceü’t...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: