15.5 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaEkonomiEYT ne zaman açıklanacak ? İşte EYT şartları ne, yaş sınırı var...

EYT ne zaman açıklanacak ? İşte EYT şartları ne, yaş sınırı var mı?

Yayınlandığı tarih:

- Advertisement -

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Yıl sonunun yaklaşması ile birlikte EYT yasasına yönelik de çözüme yaklaşıldığının sinyali veriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT meselesine yönelik açıklamalarda bulundu. Peki, EYT’nin şartları ne olacak, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için kritik tarih ne olacak? İşte EYT meselesinde son durum.

- Advertisement -

EYT ŞARTLARI NELER ?

1999’dan sonra işe girenlerin EYT kapsamında olmadığını söylenen Bilgin, “EYT deyince 8 Eylül 1999’dan önce işe başlamış olanlar. Bunların bazı istisnaları var. Doğum yapmış hanımların, askerlik yapmış olanların borçlanması var. Birkaç istisnai durumlar var. Onların dışında en çok sorulan soru; prim gün sayım eksik, borçlanabilir miyim? 1999’dan sonra işe girdilerse EYT’yi kapsamayacaktır. Mevcut yasamızda olan haklar devam edecek. Yurt dışında çalışanlar var. Olağanüstü bizim kurumlarımıza müracaat edenler var. Orada da benzer kafa karışıklıkları var. Onlar da ‘prim gün sayılarımızı tamamlayalım, emekli olalım’ diye kuyruklar oluşturuyor. Onlarda da aynı şey geçerli. EYT 8 Eylül 1999 öncesi işe başlamayı zorunlu kılıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun. Aksi takdirde borçlanarak olmaz” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -
Fiyatbulucu.com'da sevdiğiniz ürünlerin fiyatlarını takip edin, ürünlerinizi doğru zamanda satın alın!

Ürünlere göz atın

Kısmi emeklilik koşullarında değişiklik olmadığını belirten Bilgin, “1999’daki şartlar neyse, çalışma süresi, hizmet süreleri değişmiyor, o günkü şartlarda emekli olacak. Kısmi emeklilik koşulları da aynen devam edecektir. O insanlarımız rahat olsun, onların programında herhangi bir değişiklik yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

EYT’DE YAŞ SINIRI BELLİ Mİ?

EYT için yaş sınırına henüz karar verilmediğini belirten Bakan Bilgin, “Aralık’a kadar yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi. Ocak ayında 2 milyonu biraz geçen kişi. Dediğimiz şartlara uygun. Prim gün sayısı ve hizmet süresi tamamlanmış olanların sayısı. Eğer hiçbir yaş sınırı olmasa bunlar giriyor. 2 milyon giriyor. Bazıları 5-6 milyon var, diyor. Geçen uzman kılığında bir adam ‘Bu iş 13 milyona çıkar’ diyor. Şu anda onları belirlemeye çalışıyoruz. Müracaat ediyor. Adam daha önce Bağkur, SSK’da, yurt dışında çalışmış. Onların dosyalarını müracaat edilmeden biz birleştiremiyoruz. O hummalı bir çalışma. Bütün çalışmalar ortaya çıktıktan, toplam tabloyu gördükten sonra yaş sınırına karar verilecek. Ben burada devleti düşünüyorum, yurttaşlarımıza en fazla katkı yapabilecek çözüm üzerinde durmam gerekir. Yaş sınırına henüz karar verilemedi. Neticede tabloya bakarak siyasi karar verilecektir. Hükümet karar verecektir. Cumhurbaşkanımız değerlendirecektir. Tabloyu tam olarak tespit etmeye çalışıyoruz. Hangi yaşta kaç kişi bulunuyor? Yaş aralığı nereden nereye geliyor. EYT’de ortalama yaş yüzde 49.9. Bu çalışmayı bitirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

EYT çalışmalarının 26 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini ifade eden Bilgin, “Tahmin ediyorum EYT’yi bu ay sonuna kadar Meclis’e götürürüz bunu. Bitirebilirsek bu ay içinde, bitiremezsek Ocak ayında götürürüz. Ben son durumu önümüzdeki 26 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. Meclis’in iradesiyle çıkınca Resmi Gazete’de yayınlanır ve yürürlüğe girer” dedi.

- Advertisement -

İlgili içerikler

Son bir yılda en çok değerlenen 30 hisse

Son bir yılda dünya genelinde birçok hisse senedi büyük...

Ülkelerin zenginliği nasıl ölçülür? Zengin ve fakir ülkeler arasındaki farklar nelerdir?

Ülkelerin zenginliği, ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerin birleşimiyle belirlenir....

2023 agi ne kadar olacak? Açıklandımı? 2023 asgari geçim indirimi ne kadar olacak?

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği yeni asgari ücret...

Asgari ücret 2023 kaç dolar yapıyor? 2023 asgari ücret kaç dolar ediyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Aralık 2022 tarihinde düzenlediği basın toplantısında...

Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrencilere müjdeyi verdi! İşte 2023 yılı kredi ve burs miktarları

Son dakika: Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,...

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: