Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Ethem Alpaydın

0 5 üzerinden
- Reklam -

Ethem Alpaydın, Türk mühendis, emekli öğretim üyesi. Yapay zeka ve yapay öğrenme konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Tam adıEthem Alpaydın
Doğum tarihi1966
Doğum yeriMalatya, Türkiye
MeslekMühendis
Uzmanlık alan(lar)ıYapay zeka
Yapay öğrenme
Künye

Kariyeri

1966 yılında Malatya’da dünyaya geldi. 1983 yılında Kadıköy Maarif Koleji’nden (günümüzde Kadıköy Anadolu Lisesi) mezun oldu. 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisliği lisans derecesi, 1990 yılında Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’dan bilgisayar bilimleri doktora derecesi almıştır. 1991’de doktora sonrası araştırmacı olarak Kaliforniya Üniversitesi’nde bulundu. Aynı yılın sonbaharında Boğaziçi Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak katıldı. 2019’da Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu.

- Reklam -

Emekli olduktan sonra Mayıs 2019’da Özyeğin Üniversitesi’nden davet aldı ve halen günümüzde bu üniversitede dersler vermektedir.

1991 yılından 2019 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmış, 2002 yılında profesörlüğe yükselmiştir. 2019 yılında emekli olmuş ve Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ne katılmıştır. Kariyeri boyunca birçok uluslararası kurumda misafir araştırmacı olarak çalışmış, Fulbright, TÜBA, TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi gibi kuruluşlardan ödüller almıştır.

Araştırmaları

Yapay zeka ve yapay öğrenme alanlarında 200’den fazla yayını ve iki kitabı bulunmaktadır. Kitaplarından biri olan Introduction to Machine Learning, yapay öğrenme alanında klasik bir başvuru kaynağı olarak kabul edilmektedir. Diğer kitabı olan Machine Learning: The New AI ise yapay öğrenmenin temellerini ve uygulamalarını geniş bir kitleye tanıtmaktadır.

Alpaydın, 2012 yılında Bilim Akademisi üyesi seçilmiştir. Alpaydın’ın araştırma ilgi alanları arasında makine öğrenmesi, veri madenciliği, örüntü tanıma, bilgisayar görüşü, biyoenformatik ve robotik bulunmaktadır.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!