9.5 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaKitapErol Toy - "Acı Para" (1970, ss. 350) roman karakterleri ve özeti

Erol Toy – “Acı Para” (1970, ss. 350) roman karakterleri ve özeti

- Reklam -

Acı Para, Erol Toy tarafından yazılan bir romandır. İlk baskısı 1970 yılına aittir. Romanın konusu ve karakterleri hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin. Eserin günümüzde baskısı bulunmamaktadır.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Konusu

Tenekeci Hüsnü Efendi işinin gitgide körelmeye başladığını görmektedir. Karısı, kızı ve oğlu onu razı ederler ve Çayiçi’ndeki toprakları bir iki yıl içinde yirmi dönümlük bir üzüm bağına dönüştürülür. Fakat kasabanın zenginlerinden Tabakçıoğlu İbrahim, halkın bağlarından bir kısmını tefecilikle ele geçirmiştir. Gözü şimdi Hüsnü efendilerin bağındadır.

- Reklam -

Köylüye ayrılmış kredileri bankadan Tabakçıoğlu çektiği için, Hüsnü Efendi ona başvurmak zorunda kalır ve ağadan 1500 lira alır. İmzalattığı boş senetlere sonradan 12,000 liralık borç yazan tefeci Tabakçıoğlu, bu borcu ödeyemeyen Hüsnü Efendi’nin tenekeci dükkanına sahip çıktığı gibi, bağı da kendisinin işleteceğini ancak borç ödenince geri vereceğini söyler ve bağa yerleşir.

Çaresiz kalan Hüsnü Efendi, bağdan ot yolmasına bile izin vermeyen Tabakçıoğlu’nun densizlik ve saldırıları karşısında bir gün kendini tutamaz, adamı bıçaklayarak öldürür ve ardından karakola teslim olur.

Karakterler

  • Tenekeci Hüsnü Efendi
  • Tabakçıoğlu İbrahim

Yayıncılar

  • Yaz Yayınları
  • May Yayınları

Erol Toy kimdir?

Erol Toy, Türk yazar. 1 Ekim 1936’da Alaşehir’de dünyaya geldi. 13 Mart 2021’de Bodrum’da hayatını kaybetti. Ortaokul mezunu olan Toy, çocukluğundan itibaren çalışarak yaşamaya başladı. Fırıncılık, bankacılık, vurgun yiyen süngercileri sigortalama gibi işlerde çalıştıktan sonra, İstanbul’a yerleşti. Bank-İş sendikasanın kurucuları arasında yer alarak sendikacılığa başladı.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz