Salı, Temmuz 16, 2024

Elon Musk’ın xAI şirketi, yeni fonlama sonrası 24 milyar dolar değerinde

Share

- Reklam -

Elon Musk’ın yapay zeka girişimi xAI, B serisi fonlama turunda 6 milyar dolar topladı ve bu yatırımın ardından şirketin değerlemesi 24 milyar dolara ulaştı. Reuters’in haberine göre, yatırımcılar, yapay zeka yarışında OpenAI gibi şirketlere meydan okuyacak yeni rakiplere büyük bahis oynuyorlar.

Fonlama turuna Andreessen Horowitz ve Sequoia Capital gibi yatırımcılar destek verdi. Şirket, Pazar günü yayınladığı bir blog yazısında bu bilgiyi paylaştı. Elon Musk, X’te yaptığı bir paylaşımda şirketin fonlama öncesi değerlemesinin 18 milyar dolar olduğunu belirtti.

- Reklam -

Toplanan bu fonlar, xAI’nin ilk ürünlerini pazara sunmak, ileri düzey altyapı inşa etmek ve gelecekteki teknolojilerin araştırma ve geliştirmesini hızlandırmak için kullanılacak. Musk, fonlama duyurusuna yanıt olarak x’te yaptığı başka bir paylaşımda, “Önümüzdeki haftalarda duyurulacak daha fazla şey olacak” dedi.

Microsoft’un desteklediği OpenAI ve Alphabet gibi şirketler, jeneratif yapay zeka alanında üstünlük sağlamak için kıyasıya bir yarışta önde gelenler arasında yer alıyor ve bu, hızla gelişen bu alanda önemli yatırımları ve inovasyonları beraberinde getiriyor.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler