Pazartesi, Temmuz 15, 2024

E-YDS 2021/9 İngilizce başvuru tarihleri ne zaman bitiyor? Son gün ne zaman?

Share

- Reklam -

ÖSYM tarafından duyurulan E-YDS başvuru tarihleri 15 Haziran 2021’de başlamıştı. Peki E-YDS 2021/9 İngilizce başvuru tarihleri ne zaman bitiyor? Son gün ne zaman?

E-YDS 2021/9 İngilizce başvuruları ne zaman bitiyor?

ÖSYM tarafından yapılan E-YDS 2021/9 İngilizce sınavı başvuru tarihleri 1 Ağustos 2021 Perşembe günü sona erecek. Başvuru yapmak için öncelikle sınav ücretini http://odeme.osym.gov.tr/ adresi üzerinden yatırmanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

- Reklam -

E-YDS nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavına verilen isimdir. E-YDS ise elektronik ortamda yapılan dil sınavlarına verilen isimdir. İngilizce, Arapça, Rusça gibi sınavlar artık elektronik ortamlarda yapılmaktadır.

Kamuda veya özel sektörde çalışan herhangi bir Türk vatandaşı, bu sınavlara girerek istedikleri puanı elde ederler. Yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğrenci adayları ise üniversitelerin talep ettiği dil belgelerini bu sınav vasıtasıyla ispat ederler. E-YDS yıldan yıla farklı sayılarda gerçekleştirilmektedir (8-10 gibi). e-YDS, günümüzde genellikle her ay yapılan bir sınavdır.

Ansiklopedika Gündem

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler