Salı, Temmuz 16, 2024

Dünyada kilo verme ilaçlarına yönelik talep artıyor

Share

- Reklam -

Kilo verme ilaçlarına yönelik küresel talep hızla artıyor. Novo Nordisk ve Eli Lilly gibi firmaların ürettiği bu ilaçlar, tedariklerin artması, olası daha geniş kullanım alanları ve rakip firmaların çoğalması nedeniyle yıllık küresel satış tahminlerinin 2030’ların başlarında yaklaşık 150 milyar dolara ulaşmasına neden oluyor. Geçtiğimiz yıl, en yüksek satış tahminleri 100 milyar dolar civarındaydı.

IQVIA Veri Bilimi Enstitüsü’nde kıdemli araştırma direktörü Michael Kleinrock, “Milyonlarca insanın ilgisini çeken bir ilaca sahip olmak çok nadirdir” ifadelerini kullandı. Çoğu sigorta şirketi yeni terapileri düşük ödeme oranlarıyla karşılamasa da, insanların kendileri veya ilaç üreticilerinden aldıkları kuponlarla ödeme yaptığı görülüyor.

- Reklam -

IQVIA’nın son beş yıllık görünümüne göre, geçen yıl obezite ilaçları için küresel harcama tutarı 24 milyar dolardı ve 2028’de 131 milyar dolara ulaşabileceği öngörülüyor. Bu yıllık %27’lik büyüme tahmini, önceki %13’lük projeksiyona kıyasla önemli bir artışı işaret ediyor. Sigorta kapsamının genişlememesi durumunda bile, 2028’de küresel obezite ilacı harcamasının alt sınırı 39 milyar dolar olarak öngörülüyor ve bu, olası 74 milyar dolarlık tahmine kıyasla düşük kalıyor.

Kleinrock, 131 milyar dolara ulaşmanın, hastaların bir ilacı ne kadar süre kullandığına, ilaçların diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılıp kullanılmadığına veya doğrudan tüketiciye satış modellerinin geliştirilip geliştirilmediğine bağlı olacağını belirtti.

2023 yılında satışları sınırlayan tedarik sıkıntıları çözülüyor gibi görünüyor, ancak satışlar hâlâ büyük ölçüde üretim kapasitesiyle sınırlı. Novo’nun Wegovy ve Lilly’nin Zepbound ilaçlarının tedariki sınırlı kalmaya devam ediyor, ancak şirketler üretimi artırıyor.

- Reklam -

Tüketici Talebi ve Karşılanmamış Tıbbi İhtiyaç

BMO Capital Markets, yıllık kilo verme ilacı satışlarının 2033 yılına kadar 150 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Leerink ise yıllık satışların 2032 yılına kadar 158 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Analistler, bu kendi kendine enjekte edilen ilaçların kalp krizi ve felç gibi maliyetli acil durumları önlemeye veya uyku apnesi gibi kronik durumları tedavi etmeye yardımcı olduğunu gösteren son verilerin, işverenler ve sigorta şirketlerinin bu ilaçları karşılamasını desteklediğini belirtiyor.

Reuters’ta yer alan habere göre, Tema Obezite ve Kardiyometabolik ETF portföy yöneticisi David Song, “Tüketici talebi ve karşılanmamış tıbbi ihtiyaç var. 100 milyondan fazla Amerikalı obez ve daha fazlası kilolu. Dünya genelinde, obez olan bir milyara yakın insan var” dedi.

Bu yeni ilaçların satışları, Lilly ve Novo’yu dünyanın en değerli şirketleri arasına soktu. Lilly’nin hisseleri bu yıl %36 artarken, Novo’nun hisseleri %33 arttı. Rakipler, daha rahat kullanımı olan, daha iyi kilo kaybı sağlayan veya ek sağlık faydaları sunan tedaviler için alan görüyor. Lilly ve Novo, yeni nesil bileşikler de geliştiriyor.

80’den fazla deneysel obezite ilacı, insan test aşamasına ulaştı. Bu ilaçların büyük bir kısmı, Wegovy ve Zepbound gibi, bağırsak hormonu GLP-1’i taklit ediyor, ya tek başına ya da GIP adlı ikinci bir hormonu hedefleyen bileşiklerle kombinasyon halinde. Amgen’in Maritide ilacı da bu kategoriye giriyor ve Amgen, bu yılın sonunda orta aşama deneme sonuçlarını bekliyor.

Lilly’nin retatrutide gibi diğer deneysel ilaçlar, GLP-1, GIP veya her ikisine ek olarak kan şekeri düzenleyici hormon olan glukagonu hedefliyor. Novo’nun amycretin ilacı gibi üçüncü büyük kategori, GLP-1’e bağlanmanın yanı sıra, açlığı etkileyen pankreasta bulunan amilin hormonunu hedefliyor.

Yeni oyuncular pazara girdikçe fiyat rekabetinin olacağını belirten Song, ancak erişimin genişleyeceğini ve daha yüksek hacmin fiyat düşüşlerini telafi edeceğini belirtti.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler