Pazar, Haziran 23, 2024

Dostoyevski – Karamazov Kardeşler pdf/epub/kindle indir oku veya sesli dinle

Share

- Reklam -

Kitaplara para vermek istemeyen tutucu bir okuyucu olduğunuz, Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler kitabının dijital versiyonlarına erişmek için gösterdiğiniz çabadan anlaşılabilir. Dostoyevski’nin meşhur romanının pdf, epub, kindle versiyonlarına erişmek için yazıyı okumaya devam edin.

Rus yazar Fyodor Dostoevsky, Karamazov Kardeşler kitabını ilk olarak 1879-1880 yılları arasında Rus Habercisi (Ру́сский ве́стник) adıyla bilinen aylık dergide yayınlamıştı. Kitabın yayınlanmasından dört ay sonra Dostoyevski hayatını kaybetmiştir. Karamazov Kardeşler’den sonra herhangi bir çalışma yapmadığı bilinen Dostoyevski’nin söz konusu eseri bu nedenle ayrı bir önem taşır.

- Reklam -

Kitaplarla ilgili daha fazla makaleye erişin.

Dostoevsky-Brothers Karamazov.jpg

19. yüzyıl Rusya’sında geçen Karamazov Kardeşler, Tanrı, özgür irade ve ahlak sorularına derinlemesine giren tutkulu bir felsefi romandır. Modernleşen Rusya bağlamında inanç, şüphe ve akıl problemlerini patrikat konusu etrafında dönen bir arsa ile ele alan teolojik bir dramadır. Dostoyevski romanın çoğunu, ana ortama ilham veren Staraya Russa’da kaleme aldı. Karamazov Kardeşler dünya edebiyatının en büyük başarılarından biri olarak kabul edilmiştir.

Karakterler

  • Fyodor Pavloviç Karamazov
  • Dmitri Fyodoroviç Karamazov
  • Ivan Fyodoroviç Karamazov
  • Alexei Fyodoroviç Karamazov
  • Pavel Fyodoroviç Smerdyakov
  • Agrafena Alexandrovna Svetlova
  • Katerina Ivanovna Verkhovtseva
  • Zosima Dede
  • İlyuşa

Dijital dosya formatları

Karamazov Kardeşler romanını satın alabileceğiniz kaynakların yanı sıra kitabın dijital dosya formatlarında üretilmiş versiyonları da mevcuttur. Günümüzde bir metni okumak için üretilen en yaygın dosya formatları pdf, epub ve kindle olarak bilinmektedir.

- Reklam -

Bu bölümde okuyucular için Karamazov Kardeşler kitabının dijital versiyonlarına erişebileceğiniz linkler paylaşılacaktır. Türkçe’nin yanı sıra yabancı kaynaklar da söz konusu linklere dahil edilecektir.

(Türkçe) Leyla Soykut çevirisi, epub: https://www.eskikitaplarim.com/showthread.php?t=30540

(İngilizce) Richard Pevear ve Larissa Volokhonsky çevirisi, epub: https://en.tr1lib.org/dl/1637869/f7f3d1

(İngilizce) Richard Pevear ve Larissa Volokhonsky çevirisi, pdf: https://en.tr1lib.org/dl/830241/2aea84

(İngilizce) Richard Pevear ve Larissa Volokhonsky çevirisi, kindle: https://www.amazon.com/Brothers-Karamazov-Novel-Parts-Epilogue-ebook/dp/B004ZM10OE/ref=tmm_kin_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1648853432&sr=8-1

(İngilizce) Constance Garnett çevirisi, tüm dijital versiyonlar: https://archive.org/details/brotherskaramaz00dost/page/n5/mode/2up

(İngilizce) Constance Garnett çevirisi, tüm dijital versiyonlar: https://archive.org/details/brotherskaramazo00dost/page/n5/mode/2up

(İngilizce) Sesli kitap: https://archive.org/details/brothers_karamazov_1002_librivox

Roman Konusu

Dostoyevski’nin son ve muhtemelen en büyük romanı Bratya Karamazovy (1879–80; Karamazov Kardeşler), en sevdiği teolojik ve felsefi temalara odaklanır: kötülüğün kökeni, özgürlüğün doğası ve inanç arzusu.

Kurgusal Gerçeklik

Kitap hakkında merak edilen bir konu da, Karamazov Kardeşler’in hikayesinin gerçek olup olmadığıyla alakalıdır. Roman, gerçekte 13 Eylül 1874 tarihinde, Staraya Russa’da babasını öldürdüğü düşünülen Dmitry Ilynskov (Omsk’tan gerçek bir askere dayanarak) adlı biri tarafından işlenen kurgusal bir cinayeti anlatıyor.

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler