Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yayınlandığı tarih:

- Reklam -

Günümüzde sıkça sorulan ve herkesin müzdarip oldugu diş ağrılarına çözüm bulmak için binbir çeşir doğal ve tıbbi yönden şeyler denensede diş ağrısını geçiren başlıca şeyler vardır.Peki bunlar nedir ? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm! Diş ağrısı için ilaçlar nelerdir?

Diş ağrısına iyi gelen ve evde uygulanabilecek yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Gargara ve Tuzlu Su: Su, içine tuz katıldığına doğal bir antiseptik haline gelir. Dişlerin arasında biriken yemek kalıntıları, bir süre sonra dişte ağrıya neden olurlar. Tuzlu su ile gargara yapıldığında bu kalıntılar azalır. Suyun içindeki tuz ayrıca dişteki iltihabın azalmasına da yardımcı olur. Ağızda yaralar varsa bu karışım onlara da iyi gelebilir. 

Soğuk Kompres: Soğuk kompres, ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanmalıdır. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Ağrılı bölge soğuk kompres ile uyuşturulur ve kan damarları daralır. Bu da ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Ancak soğuğun etkisi geçtikten sonra ağrı hissi devam edebilir.

Sarımsak: Sarımsak da doğal antibiyotiklerden birisidir. Yeterli miktarda kullanıldığına diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Bunu dişteki plak oluşumuna neden olan zararlı bakterileri ortadan kaldırması ile sağlar. Sarımsağın ayrıca ağrı kesici bir özelliği de vardır. Sarımsağın kullanılmadan önce ezilerek macun haline getirilmesi gereklidir. Ardından bu karışım ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanabilir. Sarımsak, isteğe bağlı olarak ağrıyan dişlerin arasında çiğnenerek de tüketilebilir.

Karanfil Yağı: Karanfil, içerisinde öjenol barındırır. Öjenol, doğal antiseptiklerden birisidir. Karanfil yağı bu içeriği sayesinde diş ağrılarını hafifletici etki gösterir. Tuzlu suda olduğu gibi karanfil yağı da gargara ile uygulanabilir. Bunu iltihabı baskılayarak yapar. Karanfil yağı ayrıca uyuşturucu etki de göstermektedir. Bu etkileri sayesinde karanfil yağı uzun yıllardan beri diş ağrısı için kullanılmaktadır. Küçük bir kaba bir damla karanfil yağı eklemek yeterlidir. Karanfil yağı bunun haricinde sarımsakta olduğu gibi ağrıyan bölgenin üzerine de uygulanabilir. Ancak yağı direkt dişin üzerine uygulamak yanlıştır. Karanfil yağını ufak bir pamuğun üzerine dökerek kullanabilirsiniz. Bu yöntem günde birkaç kez uygulanabilir.

Kekik: Karanfil ve sarımsak gibi kekik de antioksidan içerir. Kekiğin içerisindeki güçlü antioksidanlar diş ağrısını hafifletici etki gösterir. Kekik yağı uygulanmadan önce suyla seyreltilmelidir. Ardından bu karışım ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanabilir.

Bu karışımların ve uygulamaların hiçbiri ağrıyı tamamen tedavi edecek düzeyde değildir. İlgili yöntemler yalnızca ağrıyı yatıştırmaya ve hafifletmeye yöneliktir. Diş ağrısının devam etmesi durumunda mutlaka bir diş hekimine muayene olunmalıdır. 

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısı için geçici çözümlerin hiçbiri etkili olmayacaktır. Çürük, kökünden çözülmesi gereken bir durumdur. Ağrı kesici kullanmak ağrıyı hafifletir, ancak ağrı kesicinin etkisi geçtikten sonra durum devam edecektir. Kesin sonuç için dişin uyuşturularak tamamen çürükten arındırılması gerekir. 

Dişteki boşluk dolgu ile kapatılarak işlem sonlandırılır. Ancak eğer çürük dişin pulpasına kadar ilerlemiş ise kanal tedavi gerekebilmektedir. Bu nedenle çürük başlar başlamaz bir diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir. Böylece çürük derinlere fazla ilerlemeden müdahalede bulunabilir.

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bir alternatif çözüm yolu olarak misvak kullanılabilir. Misvak, doğal olarak antibakteriyel özellik taşır. Bu etkisi sayesinde dişlerdeki bakterileri ve mikropları yok eder. Böylece diş ve diş eti ağrısını hızlı bir şekilde geçirir. Ancak misvak sert bir yapıda olduğundan uygulama esnasında dikkatli olunmalıdır. Uygulama, nazik ve yavaş bir şekilde masaj şeklinde yapılmalıdır.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların diş ağrısı için de karanfilden yardım alınabilir. Karanfil, içeriğindeki inflamatuarlar, anti bakteriyaller ve antioksidanlar sayesinde diş ağrısını önemli ölçüde hafifletirler. Karanfil ayrıca anestezik özelliği sayesinde de ağrıyı geçirir. Karanfil kuru bir şekilde ezilip tüketilebilir. Karanfil yağ formunda da tüketilebilir. Bir parça pamuğun üstüne uygulanan karanfil yağı ağrılı dişlerin üstüne uygulandığı takdirde ağrıya iyi gelmektedir.

Tuzlu ılık su ile gargara yapmak da çocukların diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden birisidir. Yetişkinlerde olduğu gibi bu yöntemin çocuklar için de bir zararı yoktur. Bir su bardağı kadar suya bir miktar tuz ekleyip ağrı süresince düzenli olarak gargara yapmak diş ağrısını hafifletmektedir.

Diş Ağrısı için ilaçlar:

Dentin ve pulpa sinirinde tahrişi azaltmak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Ibuprofen ve asetaminofen diş çürüğünü hafifleten reçetesiz satılan iki ağrı kesici ilaçtır, ancak bunları kullanmanızın uygun olup olmadığını hekiminize danışmanız gerekir.

- Advertisement -

Ansiklopedika Topluluğu'ndan
Duyurular

🛈 70+ içerik sağlayıcı ve yazar Ansiklopedika'da içerik geliştiriyor. Üye olun ve siz de içeriklerinizi ücretsiz bir şekilde başkalarıyla paylaşın.

🔗 Sponsorlarımız Advanced Dynamics Teknoloji, Advanced Dynamics GmbH, Susannas Brautmode, Fliesen-Areal ve Gülhan Sözlük'e teşekkürlerimizi sunarız.
Abonelik formu (#1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal paylaşım düğmeleri

Güncel İçerikler

Başka İçerikler
Aynı Yazardan

“2023 Aslan Burcu Yorumları: Finansal Fırsatlar, Zorluklar ve Aşk”

Aslan burcu, 23 Temmuz - 22 Ağustos tarihleri arasında...

“Gözaltı Morlukları: Nedenleri, Tedavileri ve Önlenmesi”

Gözaltı morlukları, gözaltı bölgesinde oluşan morluklar olarak tanımlanabilir. Bunlar...

Migren Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir ? Migren, kronik bir ağrı hastalığıdır ve baş...