8.4 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGenel KültürDeniz süngerleri nasıl yakalanır?

Deniz süngerleri nasıl yakalanır?

- Reklam -

Sadece birkaç Türk lirası karşılığında sentetik bir sünger satın alabilirsiniz. Ancak Akdeniz deniz tabanından elle toplanmış doğal bir deniz süngeri size daha pahalıya patlayabilir.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Deniz süngerlerini toplamak tehlikelidir ve riskler büyük ödülleri garanti etmez. Dalgıçlar ya da Yunanistan’ın Kalimnos adasındaki adıyla “sünger adamlar”, Akdeniz’deki en değerli süngerlerden bazılarını dalış yaparak bulabilirler. Peki burada bir zamanlar artan deniz süngeri popülasyonuna ne oldu? Ve bu süngerler neden bu kadar pahalı?

- Reklam -

Deniz süngeri nedir?

Porifera filumunun üyeleri olan deniz süngerleri, Diploblastların kızkardeşi olarak temel bir hayvan kanadıdır. Bunlar, iki ince hücre tabakası arasına sıkıştırılmış jöle benzeri mezohilden oluşan, gözeneklerle ve suyun içlerinde dolaşmasına izin veren kanallarla dolu çok hücreli organizmalardır.

Deniz süngerleri, dünyanın en basit çok hücreli canlı organizmalarından biridir. Evet, deniz süngerleri bitki değil hayvan olarak kabul edilir. Ancak bitkiler gibi büyürler, çoğalırlar ve hayatta kalırlar. Deniz süngerleri dünyanın en basit çok hücreli canlılarından biridir.

Deniz süngerlerinin nasıl avlandığı daima merak edilmiştir. Ancak çoğu kişi yapay/sentetik süngerlerle deniz süngerleri arasındaki farkı ayırt edemez.

- Ansiklopedika Topluluğu'ndan -

Ansiklopedika Images yayında!

Telif hakkı bulunmayan yüzlerce ücretsiz ve yüksek kaliteli görseli keşfedin.

Görsel kütüphanesi

Deniz süngeri hasadı

Deniz süngeri hasadı tehlikeli bir iştir. Akdeniz’de bol miktarda bulunur. Ancak Ocak 2022 itibariyle deniz süngerlerinin sayılarında azalma olmuştur. Bu azalmaya paralel olarak deniz süngeri hasadı daha da zorlaşmıştır.

Doğal deniz süngerleri yüzyıllardan bu yana kullanıla gelmiştir. Yüksek kaliteli ticari deniz süngerleri seçkin bölgelerde yer alır. Florida ve Karayipler Denizi’nin kıyıları ticari değeri yüksek deniz süngerleri hasadı için önemli yerlerdir.

Ancak deniz süngerlerinin en önemli merkezi Yunanistan’ın Kalimnos adasıdır. Burada deniz süngeri hasadı için sünger dalışları (sponge diving) yapılır. Osmanlı hakimiyetinde dört asır yaşayan Kalimnos halkı, deniz süngeri hasadından hatırı sayılır bir servet biriktirmiştir.

Deniz süngeri hasadı sırasında en tehlikeli an dalış bittiği sırada vuku bulur. Dalışı gerçekleştiren sünger-adamların dekompresyon hastalığına yakalanması olasıdır. Genelleştirilmiş barotravma veya kıvrımlar olarak da adlandırılan dekompresyon hastalığı, dalışçıları çevreleyen hava veya su basıncındaki hızlı bir düşüşün neden olduğu yaralanmaları ifade eder. Tüplü veya derin deniz dalgıçlarında yaygın olarak görülmesinin yanı sıra yüksek irtifa veya basınçsız hava yolculuğu sırasında da ortaya çıkabilir.

Deniz süngeri kullanım alanları

Deniz süngerleri günümüzde çanak çömleklere şekil vermede, boyamada ve tıbbi ameliyatlarda kullanılmaktadır.

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz