Salı, Temmuz 16, 2024

Dede Korkut hikayelerinde geçen karakterler kimlerdir?

Share

- Reklam -

Dede Korkut Kitabı Nedir? Dede Korkut kimdir?

(Dresden yazmasının adıyla: Kitāb-ı Dedem Ḳorḳud Alā Lisān-ı Tāife-i Oġuzân, Vatikan yazmasının adıyla: Hikâyet-i Oğuznâme, Kazan Beğ ve Gayrı), Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik destansı hikâyeleridir. Aslen sözlü bir edebî ürün olup 14. veya 15. yüzyılda anonim bir yazar tarafından yazıya geçirilmiştir.

Dede Korkut Hikayesi ne anlatıyor?

Dede Korkut hikayeleri Oğuz Türklerinin boyları arasındaki mücadeleleri anlatır. Oğuz Türkleri 24 boydan oluşsa da 12 boyun hikayesi ele alınmıştır. Bölümlerin her birinde Oğuz Türklerinin kahramanlıklarının yanı sıra aşk, yiğitlik, doğa, gelenek ve görenekler de işlenmiştir. 

- Reklam -

Dede Korkut hikayelerinde geçen karakterler kimlerdir?

Kim milyoner olmak ister yarışmasında 1 Milyon liralık soru olarak sorulan “Dede Korkut hikayelerinde geçen karakterlerden değildir?” Sorusu izleyicilerin merak edip araştırma yaptığı bir konu oldu. Dede Korkut hikayelerinde geçen karakterler kimlerdir? Sorusunu cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Dede Korkut hikayeleri karakterleri; Bamsı Beyrek, Banu Çiçek, Başat, Bayındır Han, Burla Hatun, Deli Dumrul ve Uruz Er bulunur. Dede Korkut hikayelerinin baş kahramanı ise Boğaç Han’dır. Boğaç Han, Dirse Han Oglı Boyı’nın beyidir. Boğaç Han eserde, akıl, ruh ve fiziksel gücü simgeler.

1. Dirse Han Oğlu Boğaç Han

- Reklam -

2. Salur Kazan’ın Evi Yağmalanması

3. Kam Büre Bey Oğlu Bamsı Beyrek

4. Kazan Bey Oğlu Uruz’un Tutsak Olması

5. Duha Koca Oğlu Deli Dumrul

6. Kanlı Koca Oğlu Kanturalı

7. Kazılık Koca Oğlu Yegenek

8. Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi

9. Begin Oğlu Emren

10. Uşun Koca Oğlu Segrek

11. Salur Kazanın Tutsak Olup Oğlu Uruz’un Çıkarması

12. İç Oğuz’a Taş Oğuz Asi Olup Beyrek Öldüğü

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler