7.6 C
İstanbul
Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaKitapÇetin Altan - "Bir Avuç Gökyüzü" (1974, ss. 230) roman karakterleri ve...

Çetin Altan – “Bir Avuç Gökyüzü” (1974, ss. 230) roman karakterleri ve özeti

- Reklam -

“Bir Avuç Gökyüzü”, Çetin Altan tarafından yazılan ve 1974 yılında yayınlanan bir romandır. Bir dönem müstehcen olduğu gerekçesiyle piyasada var olan baskıları toplatılmıştır.

- Sponsorlu -
Fiyatbulucu.com ile aradığınız ürünlerin güncel fiyatlarını karşılaştırın, fiyat geçmişini görüntüleyin ve doğru zamanda, doğru yerden, doğru fiyatla satın alın!

Konusu

Olay, günümüzde İstanbul’da geçer. Kırkbir yaşında, siyasî suçlu ve evli adam, iki yıl tutuklu yatmış, sonra serbest bırakılmıştır. Aradan sekiz ay geçtikten sonra bir gece karakoldan çağrılmış; komiser muavini, infaz savcılığından gelen tebligatı ona imzalatmıştır.

- Reklam -
Bir Avuç Gökyüzü (5-G-24) - Çetin Altan | kitapyurdu.com

Adam bu kez hükümlü olarak üç yıl daha yatacaktır. önünde adliyeye teslim olması için ancak bir haftası vardır. Romanda adamın bu bir haftası anlatılır. Birden bire karşısına çıkan gözlükleri kaim çerçeveli eski bir sınıf arkadaşı, sözde Adam’a yardım edecektir. Adam’ı ailesinin geçimini sağlayacak tedbirleri alabilmesi için cezasının infazının dört ay sonraya ertelenmesini isteyen bir dilekçe yazmaya ikna eder.

Sınıf arkadaşı savcılıkla temastadır ve bir oyalama içindedir. Nitekim mahkumiyetin ağır cezalı olduğu gerekçesiyle izin dileği geri çevrilir. Bir hastalık raporu alma ümidi de savcılıkta baltalanır.

Sınıf arkadaşı, Adam’a bir şilebe kamarot girip yurttan kaçmasını önerir. Oysa tertibat almıştır. Şilebe binerken yakalanacak, cezasına yeni bir ceza daha eklenecektir. Bu arada yedi buçuk yıllık bir mahkumiyeti daha onaylanır. Şimdi Adam, üç yıl değil, sekiz yıl hapis yatacaktır. Adam yardımsever dost görünümündeki eski sınıf arkadaşının işbirlikçi dümenlerini anlamıştır.

- Ansiklopedika Topluluğu'ndan -

Ansiklopedika Images yayında!

Telif hakkı bulunmayan yüzlerce ücretsiz ve yüksek kaliteli görseli keşfedin.

Görsel kütüphanesi

Perşembe gecesi sözleştikleri saatte şilebe gitmektense hafta bitiminde cuma günü adliyeye gider ve teslim olur. Koğuşun demir parmaklıklı pencerelerinden yine ancak bir avuç gökyüzü görecektir.

Karakterler

  • Adam
  • Adam’ın eski sınıf arkadaşı

Yayıncılar

  • Bilgi Yayınevi
  • İnkılap Yayınevi
- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Son içerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz