SEO Dersleri: Çapa metinler (anchor text)

Yayınlandığı tarih:

Bu içerik yalnızca üyelere özeldir.

İçeriğe erişmek için lütfen abonelik oluşturun. Erişim sağlamak için email adresini girin.
Your email address is 100% safe from spam!

Arama Motoru Optimizasyonu’nda bağlantı mimarisi açısından en önemli konulardan biri de anchor text (çapa metinler) uygulamalarıdır. Bir bağlantıdaki tıklanabilir kelimeler olan açıklayıcı bağlantı metni yazmak, arama motorlarının ve benzer şekilde kullanıcıların içeriğinizi daha iyi anlamalarına yardımcı olacak yararlı bir sinyaldir.

İçeriğiniz, sayfa başlıklarınız, bağlantı metniniz vb. aracılığıyla Google siteniz hakkında ne kadar çok şey bilirse, arama motorlarında kullanıcılara (ve arama yapan potansiyel ziyaretçilerinize) o kadar alakalı sonuçlar gösterebilir.

Yazınızda bir link paylaşmak istediğinizde bunu yapmanın çeşitli yöntemleri vardır.

Örneğin:

https://ansiklopedika.net/gelsin-hayat-bildigi-gibi-oyunculari-karakterleri-yaslari

Bir linki yukarıda olduğu gibi bir linki paylaşmak kullanıcı deneyimi açısından kötü bir görüntü oluşturabilir. Dolayısıyla görsellerde olduğu gibi, tıklanabilir bağlantılarda açıklayıcı ifadeler kullanmanız gerekir. Aşağıdaki yönteme bir bakın:

Girdi

<a href="https://ansiklopedika.net/gelsin-hayat-bildigi-gibi-oyunculari-karakterleri-yaslari">Gelsin Hayat Bildiği Gibi dizisi oyuncuları</a>

Çıktı

Gelsin Hayat Bildiği Gibi oyuncuları

Algoritma, bir link belirli bir kelime öbeğiyle işaretlendiğinde, veritabanında sıralama yaparken linkin söz konusu söz öbeğiyle ilişkili olduğunu farkeder. Dolayısıyla kullanıcılar Gelsin Hayat Bildiği Gibi oyuncuları anahtar kelimesini kullanarak aratma yaptığında ilgili sonuç daha iyi bir sıralama elde eder.

İnsanların çoğu, şirketlerin unvanları ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi değildir. Ancak hizmetler hakkında bilgi sahibidir. Bu nedenle kelimeleri kullanarak hizmet aramaya çalışırlar.

Örneğin Advanced Dynamics Teknoloji firmasını ele alalım. Bu firmanın ürün ve hizmetleri hakkında kullanıcılar bilgi sahibi değil. Firmalar için özel yazılım geliştiriyorlar. Hizmetlerini tanıtmak ve arama motorlarındaki görünürlüklerini artırmak için güçlü bir websitesinden geri bağlantıya ihtiyaçları var.

O halde hizmetleri için oluşturdukları sayfaları, ilgili kelime öbekleriyle çapalamaları gerekir. Örneğin:

Firmalara siber güvenlik yazılım hizmetleri veren Advanced Dynamics Teknoloji, 2022 yılının Ocak ayında İstanbul'da kuruldu.
  • Hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada listelendiğinizi görmek için Google Search Console‘da Performans panosunu ziyaret edin.
  • Hangi sitenin ne tür bir çapa metin kullanarak size geri bağlantı sağladığını Google Search Console‘da Bağlantılar kısmında görebilirsiniz.

Ansiklopedika Topluluğu'ndan
Duyurular

🛈 70+ içerik sağlayıcı ve yazar Ansiklopedika'da içerik geliştiriyor. Üye olun ve siz de içeriklerinizi ücretsiz bir şekilde başkalarıyla paylaşın.

🔗 Sponsorlarımız Advanced Dynamics Teknoloji, Advanced Dynamics GmbH, Susannas Brautmode, Fliesen-Areal ve Gülhan Sözlük'e teşekkürlerimizi sunarız.
Abonelik formu (#1)
ARTN
ARTN
Ansiklopedika was founded in 2021, inspired by Kaşgarlı Mahmud's work Dîvânu Lugâti't-Türk. Registered users can create and post content for free.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal paylaşım düğmeleri

Güncel İçerikler

Başka İçerikler
Aynı Yazardan

Galatasaray – Trabzonspor TOD TV canlı maç izle!

Galatasaray ve Trabzonspor Süper Lig'in 23. haftasında karşı karşıya...

Macbook ve iPad cihazlar harici monitöre nasıl bağlanır? Bir USB-C Hub satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Standart Macbook ve iPad cihazların USB portları olmaması nedeniyle...

Almanya işlemci fiyatları 2023 (EUR-TRY cinsinden)

Bilgisayar bileşenleri internette en çok araştırılan ürünlerin başında geliyor....

Şahmaran dizisi oyuncuları, karakterleri & yaşları

Serenay SarıkayaŞahsu rolünde30 yaşındaBurak DenizMaran rolünde31 yaşındaMustafa UğurluDavut rolünde67...