Çağrı Bey Ne Zaman Öldü? Çağrı Bey Nerede Öldü? Çağrı Bey Nasıl Öldü?

Yayınlandığı tarih:

- Reklam -

Çagrı betin nerede ve nasıl öldügü merak ediliyor. Arslan Besasirinin kılıç yarasından sağ kurtulacak mı? Ölümü kimin elinden oluyor? Çağrı Bey ne zaman öldü? Çağrı bey ne nerede öldü? Çağrı bey nasıl öldü?

Çağrı Bey’in hayatı araştırılıyor. Çağrı Bey ve Tuğrul Bey ülkeyi beraber yönetiyorlardı. Tuğrul Bey’in hiç çocuğu olmadığı için, vefatlarının ardından Çağrı Bey’in çocukları başa geçti. Çağrı Bey’in Alparslan, Kavurd, Yâkūtî, Süleyman, İlyas, Arslan Argun adlarında altı oğlu ve dört kızı vardı. Dandanakan Savaşı da bu dönemde yapıldı. Ve daha nice savaşlarda Çagrı bey yigitligiyle nam saldı. Nice savaşta düşmanı bozguna ugratıp Şelcuklu devleti adını duyurdu. Çağrı Bey komutasındaki Selçuklular Gaznelileri yendiler ve böylece bu savaş Selçukluların devlet olmasında büyük rol oynadı. Çağrı Bey Serahs’ta vefat etti.

ÇAĞRI BEY NE ZAMAN ÖLDÜ?

Çağrı Bey, Büyük Selçuklu Devleti’nin kuruluş mücadelelerinde daima birlikte hareket ettiği kardeşi Sultan Tuğrul’u çeşitli vesilelerle desteklemişti. Bu arada Çağrı Bey, ağır hasta olmasına rağmen, saltanat iddiasıyla isyan edip Sultan Tuğrul’u Hemedan’da kuşatan İbrâhim Yinal’a karşı derhal oğulları Alparslan, Kavurd ve Yâkūtî kumandasında kalabalık bir kuvvet göndermişti. Alparsan çok geçmeden amcasını hezimete ugratıp onu esir almıştı.Esir alınan İbrâhim Yinal ve yeğenleri muhasaradan kurtarılan Sultan Tuğrul’a teslim edildiler. Çağrı Bey aynı yıl Serahs’ta vefat etti. Kaynaklarda vefatının 452 (1060) yılında olduğu da kaydedilmiştir. Naaşı daha sonra sultan olan oğlu Alparslan tarafından Merv’de inşa edilen türbesine nakledildi. Çağrı Bey’in Alparslan, Kavurd, Yâkūtî, Süleyman, İlyas, Arslan Argun adlarında altı oğlu ve dört kızı vardı. Kızlarından Abbâsî Halifesi Kāim-Biemrillâh’ın karısı Hatice Arslan ile Safiyye Hatun’un adları bilinmektedir. Kaynaklar Çağrı Bey’den âdil, faziletli, dindar ve merhametli bir kişi olarak söz ederler. Çağrı Bey cesur ve kabiliyetli bir kumandan, küçük kardeşi Tuğrul Bey’in devlet reisliğine rıza gösterecek kadar fedakâr ve mütevazi bir insandı.Şavaş dehası çok yüksek ve cesur bir cengaverdi.

- Advertisement -

Ansiklopedika Topluluğu'ndan
Duyurular

🛈 70+ içerik sağlayıcı ve yazar Ansiklopedika'da içerik geliştiriyor. Üye olun ve siz de içeriklerinizi ücretsiz bir şekilde başkalarıyla paylaşın.

🔗 Sponsorlarımız Advanced Dynamics Teknoloji, Advanced Dynamics GmbH, Susannas Brautmode, Fliesen-Areal ve Gülhan Sözlük'e teşekkürlerimizi sunarız.
Abonelik formu (#1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal paylaşım düğmeleri

Güncel İçerikler

Başka İçerikler
Aynı Yazardan

“2023 Aslan Burcu Yorumları: Finansal Fırsatlar, Zorluklar ve Aşk”

Aslan burcu, 23 Temmuz - 22 Ağustos tarihleri arasında...

“Gözaltı Morlukları: Nedenleri, Tedavileri ve Önlenmesi”

Gözaltı morlukları, gözaltı bölgesinde oluşan morluklar olarak tanımlanabilir. Bunlar...

Migren Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir ? Migren, kronik bir ağrı hastalığıdır ve baş...