Anasayfa

Yeni Yazı

Katkılarım

İstatistikler

Katkıda bulun

Profil

Burak Elmas’ın babası Sezgin Elmas kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

0 5 üzerinden
- Reklam -

Galatasaray’ın yeni başkanı Burak Elmas’ın babası Sezgin Elmas kimdir? Galatasaray’ın eski başkanlarından Faruk Süren’in kayınpederi olan Sezgin Elmas ne iş yapıyor? Kaç yaşında? Şu anda yaşıyor mu?

Burak Elmas‘ın babası Sezgin Elmas 19 Haziran 2021’de sonuçlanan Galatasaray başkanlık seçimlerinin ardından gündeme geldi. Çeşitli sitelerde ve sosyal medya hesaplarında Sezgin Elmas hakkında iddialar ortaya atıldı.

- Reklam -

Sezgin Elmas kimdir?

Sezgin Elmas 1950 yılında dünyaya geldi. Aslen Giresunlu’dur. 71 yaşındaki Sezgin Elmas’ın eşinin adı Saniye Elmas’tır ve halen sürdürdüğü bu evliliğinden 3 çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunlar Burçin Elmas, Burçak Elmas ve Galatasaray’ın yeni teknik başkanı olarak seçilen Burak Elmas‘tır.

Sezgin Elmas’ın İnstagram hesabı @sezginelmas‘tır. Burak Elmas’ın Galatasaray başkanı olarak seçilmesinden hemen sonra bir mesaj yayınlayan Burçak Elmas Deniz, attığı gönderide aile üyelerini etiketlemişti.

Hayatı

Sezgin Elmas eğitimini İstanbul Pertevniyal Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme ve İstatistik bölümlerinde tamamlamıştır. 24 Haziran 1960 yılında özel sektörde yarı zamanlı pozisyonlarda çalıştı. 1969 yılında Tahtakale’de serbest ticaret yapmaya başladı ve 1977 yılında pastane tedariki ve malzemeleri satışına başladı. Kapris Pastaneleri ve Saray Pastaneleri hisselerini satın alıp işletti. 1981 yılında Türkiye’nin ve Balkanların en büyük dağıtım organizasyonunu kurarak Türkiye çapında 154.000 noktaya satış yapmaya başladı. İş hayatındaki bu başarısıyla Sezgin Elmas büyük bir sevet kazandı.

Sezgin Elmas pek çok uluslararası şirketin Türkiye’ye yatırımlarını üstlenmiş ve bu şirketlerin ürünlerinin Türkiye pazarına girmesine aracı olmuştur.

1996 senesinde İngiliz Booker C&C Türkiye’ye getirmiş ortak olarak ilk gerçek toptancıya ve bakkala açık C&C mağazalarını açmıştır.

1997 tarihinde uluslararası Spar mağazalarını Türkiye’ye getirerek Türkiye çapında süpermarket zincirleri oluşturmuştur. JTI şirketinin belirli bölgelerde dağıtıcılığını yapmıştır. Türkiye’de üretim ve ihracatta İSO’nun 500 sanayi kuruluşu arasında ilk sıralarda 15 yıl yer almıştır.

Sezgin Elmas’ın eski başbakan Turgut Özal’dan T.C. Başbakanlık Ödülü, sosyal yatırımlarından dolayı ise dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den ödüller aldığı bilinmektedir.

Sezgin Elmas’ın serveti ne kadar?

Sezgin Elmas 1970’li yıllardan başlayarak yaptığı girişimlerden büyük bir servet kazanmıştır. Sezgin Elmas, Turgut Özal’ın müsteşarlık görevi sırasında alınan 24 Ocak Kararları sonrası Türkiye’ye ürünlerini sokmak isteyen pek çok firmaya öncülük yapmış, aynı zamanda yurt dışına ihracatlar gerçekleştirerek bu alandaki ilk iş insanlarından birisi olmayı başarmıştır. Dönemin vergi rekortmenlerinden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda Sezgin Elmas’ın mal varlığının onlarca milyon doları bulduğu tahmin edilmektedir.

BAŞLICA GÖREV VE ÜYELİKLER

 • İstanbul Ticaret Borsası
 • İTO Meclis Üyeliği
 • TOBB Genel Kurulu
 • Dış Ticaret İhtisas Komitesi
 • Fikri Mülkiyet Hakları Komisyonu
 • İKV Yönetim Kurulu Üyeliği
 • İstanbul İl Meclis Komisyonu
 • Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu
 • Yeşilyurt Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği
 • Türkiye Jimnastik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği
 • İstanbul Erkek Lisesi Derneği Üyeliği

Ansiklopedika Biyografi

- Reklam -

Görüş, öneri, şikayet ve iş birliği teklifleri için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlgini çekebilecek gündemler

İçeriklerimizden haberdar olun

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
bunu boşver. şöyle yapalım. aşağıdaki kodu türkçe sayfasına yerleştireceğim. her şey aynı, yalnız dil değişecek ve Türkçe yapacağız. tüm kodu buna göre eksiksiz ve tam güncelle!