Salı, Temmuz 16, 2024

Bilim insanları esnek bir omurgaya sahip bir fare robotu tasarladılar

Share

- Reklam -

Bilim insanları, biyolojik farelerin hareket kabiliyetini ve çevikliğini taklit etmek için esnek bir omurgaya sahip bir fare robotu tasarladılar.

Araştırmanın sonuçları Science Robotics dergisinin 6 Aralık 2023 tarihli sayısında yayınlandı.1 Makale, biyolojik farelerin morfolojisini ve kas-tendon hareketlendirme sistemini taklit eden bir nörorobotik fare (NeRmo) geliştirmenin sonuçlarını içeriyor.

- Reklam -

Esnek omurga, fare robotunun performansını artırıyor

Bilim insanları, biyolojik farelerin hareket kabiliyetini ve çevikliğini taklit etmek için esnek bir omurgaya sahip bir fare robotu tasarladılar. Robot, yürüme hızını ve manevra becerisini omurgasının yan eğilimi sayesinde önemli ölçüde iyileştirdi.

Omurga, duruşu ve adım uzunluğunu ayarlıyor

Robotun omurgası, başlangıçta dengesiz olan bir duruşta statik stabilitesini artırmak için vücut pozisyonunu değiştirmesine olanak sağladı. Ayrıca, omurga, yürüyüş sırasında adım uzunluğunu etkili bir şekilde uzatarak robotun yürüme hızını da artırdı.

Omurga, küçük ve güçsüz robotlar için avantaj sağlıyor

Robot, boyut sınırlamaları nedeniyle güçsüz olan küçük ve yetersiz hareketlendirilmiş bir dört ayaklı robot olduğu için, omurga, robotun daha dinamik ve çevik bir hareket elde etmesine yardımcı oldu. Robot, hem küçük bir dönüş yarıçapına hem de hızlı bir yürüyüş hızına ihtiyaç duyan çevik manevralar gösterdi.

- Reklam -

Omurga temelli dört ayaklı hareket becerileri anlaşıldı

Bu sonuçlar, omurga temelli dört ayaklı hareket becerilerinin anlaşılmasına katkıda bulundu ve daha çevik dört ayaklı robotlar geliştirmek için umut verici tasarım kavramlarını vurguladı. Robotun videosunu izlemek için [buraya] tıklayabilirsiniz. Makalenin tam metnine erişmek için [buraya] tıklayabilirsiniz.

  1. Lateral flexion of a compliant spine improves motor performance in a bioinspired mouse robot | Science Robotics ↩︎

Daha fazla okuyun

Yeni İçerikler